Hlavní obsah

Klaus vysvětlil, kdo jsou nepřátelé, kdo svazáci. A heslo si vypůjčil od extremistů

Foto: Profimedia.cz

Václav Klaus mladší se podle očekávání stal předsedou hnutí Trikolóra.

Reklama

28. 9. 2019 13:59

Václav Klaus mladší se stal předsedou hnutí Trikolóra. Neměl přitom protikandidáta.

Článek

Delegáti brněnského volebního sněmu zvolili předsedou politického hnutí Trikolóra jediného kandidáta a zakladatele Václava Klause mladšího.

Ten v projevu před volbou nejprve prohlásil, že je potřeba bojovat s maoisty a neomarxisty, což jsou nepřátelé Trikolóry. Poté zdůraznil tři pilíře, na nichž hnutí stojí. Jsou jimi podle něho Česká republika a rozhodování si o ní, dále podpora pracujících a poslední je obrana normálního světa, což je dle Klause obrana před agresivními ideologiemi, na jejichž konci čeká chudoba, zastrašování, diktatura a fanatismus.

Studenti, kteří se přidávají k pravidelným demonstracím za ochranu klimatu, jsou podle něho svazáci a kdo prý chce být rebelem, má podporovat Trikolóru.

„Přišel čas vzít si naši zemi zpátky a vrátit ji lidem,“ řekl Klaus, čímž použil stejné heslo jako v loňských komunálních volbách neúspěšné brněnské hnutí Slušní lidé Ministerstvem vnitra označené jako extremistické.

Video: Václav Klaus junior byl hostem pořadu Výzva Seznamu

Výběr toho hlavního z rozhovoru s V. K. juniorem.Video: Martina Spěváčková, Seznam Zprávy

Odpoledne si hnutí zvolí tři místopředsedy. Předtím ještě mají vystoupit gestoři zahraniční, ekonomické a právní politiky, jimiž jsou Václav Klaus starší, bývalý předseda Svobodných Petr Mach a právník a bývalý poslanec za ČSSD Zdeněk Koudelka.

Hnutí Trikolóra se podle průzkumu volebních preferencí pohybuje zatím pod hranicí zvolení do Sněmovny. Jako politická strana bylo registrováno letos v létě. Zakladatel hnutí Klaus byl v červnu vyloučen z ODS za projev ve Sněmovně, kdy využil přirovnání se židovskými transporty za druhé světové války.

Zatím není zřejmé, zda hnutí půjde již do krajských voleb v příštím roce, nebo až do sněmovních voleb o rok později.

„Koncem října se rozhodneme podle průzkumů, co jsme si zadali. Záleží, jak bude strana dobudována v regionech. Už v nich máme řadu renomovaných lidí a těžko je necháme dva roky rozcvičovat do parlamentních voleb,“ řekl předseda Klaus po svém zvolení na tiskové konferenci.

Reklama

Související témata:

Doporučované