Hlavní obsah

První zasedání ECB s Lagardeovou v čele. Revoluce se nekonala

Foto: World Economic Forum

Nová šéfka ECB Christine Lagardeová pokračuje v politice svého předchůdce Maria Draghiho.

Reklama

12. 12. 2019 15:31

Evropská centrální banka podle očekávání ponechala svou měnovou politiku včetně úrokových sazeb beze změny. Zasedání Rady guvernérů bylo první, kterému předsedala nová prezidentka Christine Lagardeová.

Článek

Banka zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,2 procenta z dosud předpokládaných 1,1 procenta. Odhad růstu na příští rok naopak zhoršila, a to na 1,1 procenta z dosavadního předpokladu 1,2 procenta. V roce 2021 centrální banka nadále očekává zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 1,4 procenta.

Lagardeová už dříve slíbila důkladné posouzení činnosti ECB, včetně zvážení změny některých základních bodů, například inflačního cíle či způsobu boje se změnami klimatu. Na dnešní tiskové konferenci uvedla, že cílem je završit strategickou revizi ECB do konce příštího roku. „Strategická revize musí být komplexní, musí prozkoumat všechny otázky,“ upozornila.

V září ECB snížila svou depozitní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové minimum minus 0,5 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 510 miliard Kč) měsíčně.

V prohlášení měnový výbor ECB uvedl, že úrokové sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních, dokud se výhled inflace stabilně nepřiblíží dostatečně blízko cíli, tedy ke dvěma procentům. Analytici upozornili, že nové prohlášení ECB se neliší od prohlášení zveřejněného po minulém zasedání měnového výboru, což naznačuje, že Lagardeová je spokojena s postojem svého předchůdce Maria Draghiho, poznamenala agentura Reuters.

Lagardeová se funkce ujala 1. listopadu. Předtím působila jako šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a v minulosti řídila také francouzské ministerstvo financí. Na dnešní tiskové konferenci uvedla, že při řízení centrální banky bude uplatňovat svůj vlastní styl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované