Hlavní obsah

Putin se podle tradice koupal v ledové vodě. Poprvé nechyběli novináři

Vladimir Putin se tradičně vykoupal v ledové vodě (Video: Reuters, AP)

 

Reklama

19. 1. 2018 14:52

Rusko čekají v březnu prezidentské volby, komentátoři tak přítomnost médií při tradičním rituálu připisují hlavně jim.

Článek

Ruský prezident Vladimir Putin se v noci ze čtvrtka na pátek ponořil do ledové vody Seligerského jezera, aby vzdal hold svátku Zjevení Páně, slaveného v Rusku podle pravoslavného kalendáře s třináctidenním zpožděním za příchodem Tří králů jinde v Evropě. Tradice má připomínat pokřtění Ježíše Krista v řece Jordánu. Podle Kremlu se teplota u ledové díry vysekané pro hlavu státu pohybovala kolem šesti stupňů pod nulou.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že ruský prezident podstupuje tříkrálovou koupel každoročně, ale tentokrát to bylo poprvé za přítomnosti novinářů. Představení podle ruských médií nepochybně souviselo s březnovými prezidentskými volbami, v nichž je stávající prezident velkým favoritem. Kampaň, které se ujala hlavní vládní strana Jednotné Rusko, má především přilákat voliče k hlasovacím urnám.

Ruské pravoslaví hlásá, že voda je v období tříkrálových svátků čistá a svatá a má léčivé účinky. Rituální koupel je v tomto období v zemi masovou záležitostí, v Moskvě dnes dokonce kvůli polonahým nadšencům posílili veřejnou dopravu. Podle průzkumu agentury VCIOM se letos ke koupání odhodlá každý sedmý Rus.

Po celém Rusku na rituál dohlíželi posílené policejní hlídky, příslušníci Národní gardy, kozáci a dobrovolníci. Pětašedesátiletý Putin vstoupil do Seligerského jezera po bohoslužbě v nedalekém mužském klášteře, který leží na půli cesty mezi Petrohradem a Moskvou.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Koupel

Doporučované