Hlavní obsah

Rakouský Donald Trump? Kdepak, Norbert Hofer je víc sametový revolucionář

Reklama

2. 12. 2016 21:45

Rakušané budou v neděli volit prezidenta. Kandidát s vystupováním slušňáka zametá cestu tvrdému jádru vlastní strany

Článek

Říká se mu rakouský Donald Trump. Avšak jeho a Trumpovo vystupování by přitom sotva mohla být odlišnější.

Muž, který má velké šance zvítězit v nedělním klání o rakouský prezidentský úřad, mluví tiše, potrpí si na zdvořilost, uhýbá před přímými otázkami. A zároveň dokáže vzbudit v posluchačích pocit, že mu jejich starosti leží na srdci.

Norbert Hofer je pro svou stranu dar z nebes. Rakouští Svobodní, vzniklí v poválečných letech z otevřeně neonacistických kořenů a proslulí zejména excesy svého bývalého šéfa, Jörga Haidera, se nálepky populistické extrémní pravice zbavují těžko. Jejich kandidát na prezidenta to ale dokázal s elegantní lehkostí.

Elitář proti elitám

V jednom se Norbert Hofer s Donaldem Trumpem shoduje ze sta procent. Hlásá boj proti elitám, odtrženým od obyčejných starostí obyčejných lidí. Sám vždy patřil k vyšším vrstvám a léta už je součástí politického establishmentu.

Speciál z voleb na Seznam Zprávy

Sledujte naše víkendové zpravodajství. Seznam Zprávy vysílá přímo do Rakouska zvláštního zpravodaje z prezidentských voleb. Martin Jonáš se přihlásí v živých vstupech v sobotu i v neděli. Sledujte

Profil Hoferova protikandidáta Van der Bellena:

Slušný prezident? Jenom začátek

V posledních průzkumech Hofer většinou o několik procent vede. Jestli v neděli skutečně zvítězí, si málokdo z expertů troufne s jistotou tvrdit. Jeho šance jsou ale slušné.

„Má pevnou obec přesvědčených voličů. Jeho soupeře Van der Bellena řada voličů podpořila jenom proto, aby zabránila Hoferovi ve vítězství,“ říká politoložka Zuzana Lizcová. O výsledku voleb rozhodne především to, jestli se Van der Bellenovi podaří zmobilizovat znepokojené občany i při třetím hlasování v řadě.

Co by Hoferovo vítězství přineslo? Vzhledem k opatrnosti, s jakou se vyslovuje ke klíčovým tématům, to není úplně jasné. Od úvah o „Oxitu“, tedy vystoupení Rakouska z EU, Hofer upustil, i když hlavně pod tlakem zjištění, že rakouská společnost na tuto představu reaguje velmi rezervovaně. Razantně je zato Hofer proti sankcím vůči Rusku. Společně s Visegrádskou čtyřkou by Hofer rád v evropské aréně hájil restriktivní přistěhovaleckou politiku.

To vše ale znamená jen předehru před možnou revolucí v rakouské politice. Ta by zřejmě přišla s parlamentními volbami, ve kterých by za současné situace měla jasně navrch Hoferova FPÖ. Hlasování by otevřelo dveře daleko ostřejším politikům z řad Svobodných. A osudová hodina rakouské politiky na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Úvahy o tom, že předčasné parlamentní volby budou následovat jen krátce po těch nedělních prezidentských, jsou v Rakousku stále častější.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené