Hlavní obsah

Rakovinu spouští náhoda, zjistili vědci. Platí to ve dvou ze tří případů

Za rakovinu mohou nejčastěji náhodné poruchy DNA.

 

Reklama

27. 3. 2017 5:00

Zbytek případů způsobují vnější faktory, jako třeba kouření.

Článek

Nejčastější příčinou rakoviny jsou podle nové studie zveřejněné v prestižním vědeckém časopisu Science zcela nahodilé poruchy. Náhoda rozhoduje v celých dvou třetinách případů onemocnění. Ostatní případy rakoviny způsobují vnější nebo dědičné faktory.

Vědci do studie zahrnuli údaje z 68 zemí a zkoumali 32 druhů rakoviny. Jejich závěry by mohly kompletně změnit náhled na příčiny rakoviny. Zjištění ale podle vědců nikterak nesnižuje význam vnějších faktorů.

„Musíme pokračovat v osvětě, aby se lidé vyvarovali špatným vlivům životního prostředí a nevhodnému životnímu stylu, který zvyšuje riziko vzniku rakovinotvorných mutací," řekl jeden z autorů studie Bert Vogelstein.

Náhodná porucha je nejčastější příčinou rakovinného bujení pouze obecně. U některých druhů rakoviny mohou být vnější nebo dědičné vlivy mnohem větším rizikem. Například rakovinu plic způsobují v 65 procentech případů právě vnější faktory, jako je například kouření.

Výsledky studie by podle vědců měly pomoci lékařům lépe předcházet konkrétním druhům rakoviny. Zároveň by měly fungovat jako impulz k důkladnějším preventivním prohlídkám.

Vědci zkoumají vakcínu na leukémii.

Reklama

Související témata:

Doporučované