Hlavní obsah

Reality 2020: Výhrou už není byt na Staroměstském náměstí, ale na kraji města

Foto: Pexels.com

Ilustrační foto.

Reklama

31. 12. 2020 15:46

Jak zahýbal cenami nemovitostí rok s koronavirem?

Článek

Byty, domy či pozemky zůstaly i v roce 2020 jedním z bezpečných přístavů, v nichž se peníze zhodnocují, ale koronavirus výrazně zahýbal i trhem nemovitostí.

Za tři kvartály letošního roku vzrostly průměrné ceny bytů v Česku až o 12 procent. V Praze zdražovalo vlastní bydlení pomaleji - o devět procent. Je to o poznání méně než v minulých letech: jsou už tedy nemovitosti „dostatečně“ drahé, nebo jde je o krátkodobý výkyv?

První vlna koronaviru

Byl to dramatický rok. Už na jeho začátku se kvůli pandemii koronaviru poprvé v historii prakticky zastavil prodej a nákup bytů a domů. Nikdo nevěděl, co od pandemie očekávat. A tak raději nikdo nic neprodával a nenakupoval. „Naopak po prvním uklidnění situace jsme byli svědky redefinice domova – lidé díky tomu, že trávili více času doma s rodinou přehodnocovali své potřeby a poptávka vystřelila rekordně vysoko. To bylo období asi mezi červnem a červencem,“ říká pro Seznam Zprávy Michal Makoš, šéf a zakladatel společnosti Reas.cz.

Významným hybatelem trhu byly pak rekordně nízké úrokové sazby hypoték a také zrušení daně z nabytí nemovitosti.

„Najednou si vlastní bydlení mohli dovolit ti, kteří na něj dříve nedosáhli. Pokud srovnáme počet inzerátů v letních měsících roku 2019 a 2020, můžeme vidět padesátiprocentní pokles nabídky. S trochou nadsázky se dá říct, že jsme od léta svědky situace, kdy co přijde do inzerce, to se také hned prodá,“ doplnil Makoš.

Zájem o nemovitosti, zejména ty rezidenční, však i přes odliv turistů zůstal letos i tak vysoko. „Na pandemii a nutnost sociálního distancování reagovali mnozí developeři přesunem části prodeje bytů do online prostředí. Kvůli tomu byly tyto prodeje zbrzděny pouze na přelomu března a dubna. Pak se vrátily,“ potvrzuje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Změna zájmu o rozdílné typy nemovitostí

Oproti loňskému roku se také významně proměnily preference lidí, kteří po ideální nemovitosti pátrají.

V roce 2019 byl obrovský zájem o byty v centrech měst (ideální příležitost jako investice – pronájmy, Airbnb) a kancelářské prostory. „Nyní jsou v popředí zájmu byty na okrajích měst s větší dostupností do přírody, případně byty s velkými terasami nebo předzahrádkami, skokově vyrostl zájem o chaty a chalupy a také evidujeme obrovský rozmach logistických nemovitostí – skladů,“ popisuje změny šéf Reas.

To potvrzuje také realitní portál Sreality.cz. „Lidé letos tráví více času doma a častěji se dívají na realitní nabídku na internetu. Mnoho Čechů začalo přemýšlet nad pořízením nemovitosti pro rekreaci, se zahrádkou, balkonem nebo terasou pro kvalitnější trávení volného času doma,“ dodává Hana Kořínková, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.

„Pokud jde o objekty určené pro dovolenou, tak největší zájem jsme letos zaznamenali o rekreační objekty ve Středočeském kraji. Na takové nabídky bylo zasláno nejvíce odpovědních formulářů na inzerát za den a zároveň také měly nejvíce zobrazení na inzerát za den,“ doplňuje Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.

Jak prodat byt bezkontaktně

To, že se lidé na jaře prakticky přestali potkávat s cizími lidmi, změnilo i způsob prodeje nemovitostí. Prohlídk nebo návštěvy realitních makléřů téměř ze dne na den ustaly. Hledaly se nové způsoby, jak koupit nebo prodat, aniž potkáte někoho jiného.

Makléři přišli s online oceňováním nemovitostí a cenovými mapami, aby si lidé mohli zjistit cenu svojí nemovitosti i na dálku. Objevily se i projekty, které nabízejí virtuální prohlídky nebo nákup bez jediné návštěvy.

Podle dat Srealit, která portál poskytl exkluzivně pro Seznam Zprávy, se zdá, že právě přechod k virtuálním prohlídkám byl ten pravý krok, který v nabídce realitním společnostem ještě chyběl. „Zajímavostí je, že během letošního roku stoupla sledovanost realitních videoprohlídek zhruba o dvě třetiny. Jejich obliba roste a zájemci je letos sledovali více i proto, aby snížili možnost nákazy během fyzického setkání s realitními makléři,“ sděluje Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.

Nárůst bytů na investici

Díky levným penězům na bydlení se řada lidí rozhodla uložit svoje peníze do bytů. A to nejen jako zajištění pro své bydlení, ale i jako investici do budoucna, tedy další byt navíc k tomu, kde bydlí.

„Oproti roku 2019 však lidé očekávají nižší výnos, protože nájmy v posledních měsících razantně klesají, ale stále se jim vyplatí do realit své peníze uložit,“ popisuje Michal Makoš pro Seznam Zprávy.

„Všeobecně jsou reality vnímány jako bezpečná investice a nejistota ohledně budoucnosti s koronavirem toto mínění jen podpořila. Oproti loňskému roku můžeme i v této oblasti vidět příklon k jiným typům nemovitostí,“ dodává.

Ještě před rokem bylo největší výhrou vlastnit obrovský byt kousek od Staroměstského náměstí a pronajímat ho během celého roku skupinám turistů.

Nyní se investoři spíše kloní k menším bytům v ne tak turisticky zajímavých lokalitách tak, aby je další případný odliv návštěvníků z ciziny neohrozil a oni mohli svoji nemovitost případně dlouhodobě pronajmout Čechům.

Na prodejní ceny nemovitostí však kromě koronaviru podle Marcela Sourala, šéfa developerské společnosti Trigema, působí stále stejné vlivy. „Na jedné straně vysoká poptávka z velké části způsobená investorskými záměry. Na straně druhé je to omezená nabídka, která je neustále brzděna nepružnými povolovacími procesy. V letošním roce k tomu navíc přispěla dlouhodobá karanténa stavebních úřadů,“ říká Soural pro Seznam Zprávy.

Z pohledu prodejních úspěchů například Trigemy lze tento rok označit za jeden z nejlepších v celé její dosavadní historii. „Letos dosáhne objem našich prodejů necelých 200 bytů,“ dodává Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované