Hlavní obsah

Rebelové a syrská vláda se dohodli. Aleppo je pod kontrolou Asada

 

Reklama

13. 12. 2016 21:38

Večer má začít příměří, evakuace ve středu ráno. Podle Ruska civilisté nemají důvod z východních čtvrtí odcházet.

Článek

Zástupci povstalců a syrských vládních sil se v Aleppu dohodli na klidu zbraní. Rebelové se stáhnou ze všech východních čtvrtí města, které ještě drží, a začne evakuace. V Radě bezpečnosti OSN to dnes řekl zástupce Ruska Vitalij Čurkin.

Rada se sešla na žádost Francie a Británie k mimořádnému jednání. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který dnešní jednání zahajoval, tvrdil, že povstalci mají pod kontrolu ještě pět procent východních čtvrtí. To, zda boj ve východní části města opravdu skončil, zatím nebylo možné ověřit.

Čurkin hovořil až téměř na konci a ohlásil ukončení bojů o Aleppo. „Podle informací, které jsme obdrželi v uplynulé hodině, jsou vojenské operace ve východním Aleppu ukončeny. Není nutné jednat o ukončení nepřátelských akcí nebo o zvláštní humanitární operaci. Syrská vláda obnovila kontrolu ve východním Aleppu," řekl Čurkin.

Ruský zástupce v OSN také prohlásil, že „všichni bojovníci" a jejich rodiny stejně jako lidé zranění v boji „nyní odcházejí dohodnutými koridory tím směrem, jaký si sami dobrovolně vybrali, a to i do Idlibu", což je další bašta oponentů syrského režimu.

Opozice předtím informovala, že se podařilo dohodnout na příměří a také na evakuaci, která zahrne jak civilisty, tak povstalce. Syrská vláda k tomu oznámila, že evakuace začně ve středu v pět hodin ráno místního času (4:00 SEČ). Čurkin k informaci o evakuaci původně řekl, že se dohoda týká jen povstalců, protože jakmile bude město pod kontrolou vlády, nebude nutné, aby odcházeli také civilisté.

Podle zdroje agentury Reuters se ale očekává, že většina z 50 000 lidí, kteří jsou stále v povstalci držené části města, odejde. Zástupce aleppské místní rady sdělil, že podle jeho informací existuje dohoda o krátkodobém příměří, které umožní vypravit z města autobusy s civilisty.

Vyjednávání začalo v pondělí

„Existuje dohoda o evakuaci obyvatel a povstalců z východního Aleppa. Povstalci si budou moci vzít své lehké zbraně," informoval představitel povstalecké skupiny Núr ad Dína Zinkího. Jako první podle něj budou evakuováni zranění a civilisté. Dohoda podle tohoto zdroje počítá s tím, že „ti, kdo odejdou, si budou moci vybrat, zda půjdou do západní části provincie Aleppo, nebo do provincie Idlib dále na severozápadě". Existenci této dohody potvrdil i zástupce další povstalecké skupiny Ahrár aš-Šám. Podle něj budou lidé evakuováni autobusy na západ Aleppa nebo do Idlibu.

Zacharíja Malahifdží z rebelské skupiny Fastakim řekl agentuře Reuters, že povstalci vyjednávali s Rusy v pondělí večer a dohodli se, že dnes ustane letecké bombardování.

„Dnes ráno bylo bombardování zastaveno, ale ostatní boje pokračovaly. Teď se jedná o příměří, takže dnes večer by mohlo začít platit," řekl Malahifdží. Dodal, že se vyjednávání zúčastnilo také Turecko, které na rozdíl od Ruska, jež podporuje syrskou vládu, stojí za syrskou opozicí.

USA chce dohled nad evakuací

Zástupce syrské armády sdělil, že povstalečtí bojovníci budou evakuováni na západ provincie Aleppo počínaje středeční pátou hodinou ranní místního času.

Pan Ki-mun oznámil, že existuje podezření o masakrech odcházejících civilistů. Americká zástupkyně při OSN Samantha Powerová požádala, aby na evakuaci dohlédli „nezávislí mezinárodní pozorovatelé". Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že je připraven sehrát při evakuaci roli nezávislého pozorovatele.

„Strany nyní stále vyjednávají o detailech této dohody a o jejím plnění. Doufáme, že bude brát v potaz zájmy civilistů. Budou-li splněny základní humanitární principy, jsme připraveni jednat jako neutrální humanitární prostředník a pomoci civilistům, kteří to budou potřebovat," řekla mluvčí MVČK Krista Armstrongová.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované