Hlavní obsah

NP Šumava v létě pravidelně kontroluje terén, zda někde nehrozí vznik požáru

Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Ilustrační foto.

Reklama

29. 7. 2022 22:38

Šumavský národní park v letních měsících pravidelně více kontroluje terén, zda někde nehrozí vznik požáru. Podobnou praxi udržuje už několik let bez ohledu na současný požár v Českém Švýcarsku.

Článek

Do preventivních kontrol v terénu se na Šumavě v letních měsících zapojuje denně několik desítek lidí. Od půlky června pravidelně každý den vyráží do lesů 12 hasičů. „Kromě toho se na kontrolách podílejí další pracovníci parku jako například strážci, průvodci nebo lesníci. Prakticky všichni, kdo jsou v terénu, monitorují, jestli někde není případné ohnisko požáru,“ uvedl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Dodal, že největší nebezpečí představují nezodpovědní návštěvníci parku. „Často se v létě našim pracovníkům stává, že v terénu objeví neuhašené ohniště, na kterém ještě doutnají žhavé uhlíky,“ řekl Dvořák.

Podle něj řada lidí netuší, že se oheň v lese nesmí rozdělávat. A to se netýká jen rezervací. „Bavili jsme se o tom i s kolegy z jiných národních parků a přivítali bychom, pokud by už základní školy dokázaly v tomto směru žáky vzdělat. Připadá nám, že dneska hodně lidí nemá povědomí o tom, jak se chovat v lese,“ řekl mluvčí šumavského parku.

V Českém Švýcarsku hoří od neděle, požár zasáhl plochu pět krát dva kilometry. Plameny hasí letadla a v těžko přístupném terénu pomáhají také vrtulníky s vaky na vodu. Dvořák uvedl, že šumavský národní park má pro podobné situace připravený protipožární systém. „Je v něm například 111 lokalit, kde lze čerpat vodu. A jedná se i o ledovcová jezera. Dále máme na sedm desítek vytipovaných lokalit, kde by mohly přistávat vrtulníky,“ řekl Dvořák.

Reklama

Doporučované