Hlavní obsah

Ceny nových bytů v Brně loni dál rostly, zvýšil se i jejich prodej

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

18. 1. 2022 10:30

Ceny nových bytů v Brně loni meziročně vzrostly o 23 procent, čtvereční metr vyšel v průměru na 100 100 korun. Zároveň ale rostly i prodeje, proti roku 2020 se zvýšily o čtvrtinu na 1192 prodaných bytů v novostavbách.

Článek

V pravidelné analýze trhu s novým bydlením to uvedl ředitel společnosti Impera Styl František Šudřich, který vývoj cen a prodejů dlouhodobě sleduje.

„Pro prodejce brněnských novostaveb bylo druhé čtvrtletí nejúspěšnějším kvartálem od ekonomické krize před 13 lety. Zájem o nové byty nepolevil ani v závěru roku, a to i přes rostoucí ceny hypoték. Je to dáno mimo jiné tím, že roste počet investičních nákupů. Někteří kupující, kteří nákup zvažovali či oddalovali, se navíc zalekli rostoucích sazeb a v druhé polovině roku se snažili ještě realizovat plánované nákupy za přijatelný úrok,“ uvedl Šudřich.

Zvýšení prodejů umožnil i rostoucí počet bytů v nabídce. Na trhu bylo na začátku letošního roku k dispozici 750 nových bytů, což je o polovinu víc než před rokem. Tento počet navíc doplňuje 450 bytů, které jsou momentálně rezervované a jejich prodej zatím není dokončený podepsanou smlouvou.

Nabídku nových bytů loni rozšířila výstavba v části Brna kolem ulic Cejl a Bratislavská na území městské části Brno-střed. „Tato část města, přezdívaná brněnský Bronx, se dočkala nebývalého rozvoje rezidenční výstavby, který se v uplynulém roce projevil také v počtu realizovaných transakcí. V městské části Brno-střed se prodalo 490 nových bytů. Druhou nejoblíbenější lokalitou byla městská část Královo Pole s 263 prodanými byty,“ uvedl Šudřich.

Nejoblíbenější dispozicí u nových bytů byly v roce 2021 byty jednopokojové, které tvořily 40 procent prodaných bytů, zájem o ně se meziročně zvýšil o čtvrtinu. Do roku 2020 přitom měli kupující největší zájem o byty dvoupokojové.

Průměrná cena za čtvereční metr v novostavbě se od roku 2015 v podstatě zdvojnásobila. Zatímco tehdy byla průměrná cena 50.200 korun za čtvereční metr, v roce 2021 vystoupala na 100 100 korun. Cenu ovlivnila mimo jiné vysoká poptávka, její ochlazení na konci roku přineslo i stagnaci cen.

Průměrná cena za čtvereční metr byla loni nejvyšší u jednopokojových bytů, v průměru 127.500 korun, u dvoupokojových bytů to bylo v průměru 120.000 korun, metr ve třípokojovém novém bytě vycházel průměrně na 124 tisíc korun a v bytech se čtyřmi a více pokoji, o které je obvykle nejmenší zájem, na 118 tisíc korun.

Pro zájemce o dvoupokojový byt o rozloze 58 čtverečních metrů to znamenalo, že za bydlení zaplatí sedm milionů korun, takzvaná garsonka s jedním pokojem a kuchyňským koutem o rozloze 36 čtverečních metrů vyjde v novém bytě průměrně na 4,65 milionu korun.

Letos by podle Šudřicha měla nabídka nových bytů dál růst. „V přípravě je poměrně velké množství nových projektů, které by mohly na trh uvolnit větší množství bytů. V kombinaci s očekávaným poklesem poptávky je pravděpodobné, že ceny nových bytů budou spíše stagnovat. Vysoké ceny hypoték, které se dle České bankovní asociace mohou v nadcházejících měsících dostat i nad hranici pět procent, znamenají navýšení průměrné hypoteční splátky o 5000 až 6000 korun měsíčně. Tak drahé hypotéky mohou řadu zájemců od koupě odradit,“ uvedl Šudřich.

Reklama

Související témata:

Doporučované