Hlavní obsah

Správa parku Podyjí loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

12. 1. 11:54

Správa národního parku Podyjí na Znojemsku za 16,3 hektaru zaplatila téměř pět milionů korun. Šlo o pozemky především v oblasti Havranického vřesoviště.

Článek

Pečuje tak nyní zhruba o 90 procent území národního parku. Vykoupit chce i zbývající plochy. Na webu správy parku o tom informoval její mluvčí David Grossmann.

Havranické vřesoviště je lokalitou, která má přes 100 hektarů, žije zde vzácná teplomilná stepní flóra i fauna. „Na mělké půdě se zde vyvinula výjimečně bohatá vřesoviště a stepní trávníky hostící rozmanitou škálu suchomilných a teplomilných druhů, které jsou z velké části chráněny. Dalším neméně významným prvkem této krajiny jsou také ovocné sady, které mají vysokou přírodní hodnotou,“ uvedla Martina Lazárková, která má ve Správě Národního parku Podyjí výkupy na starosti.

V národním parku správa nyní pečuje zhruba o 90 procent území. V úmyslu má postupně vykoupit od soukromých vlastníků a obcí i zbývající plochy. Jde především o lesy a pozemky na vřesovišti a údolních loukách. Od roku 1994 vykoupila správa parku už asi 993 hektarů za 86,8 milionu korun. Šlo zejména o lesní pozemky v nejcennějších částech národního parku. Peníze na odkupy vždy čerpala ze Státního fondu životního prostředí.

Národní park Podyjí, jenž spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky. V roce 2000 ho ocenila Rada Evropy Evropským diplomem za příkladnou péči o přírodní dědictví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované