Hlavní obsah

Sklárna Moser má znovu zvon, nebude už ale svolávat skláře do práce

Foto: Profimedia.cz

Sklárna Moser.

Reklama

15. 6. 2022 17:14

Sklárna Moser v Karlových Varech má znovu vlastní zvon. Pokřtili jej na náměstí Ludwiga Mosera v areálu světoznámé sklárny. I zvon nese jméno po zakladatelích sklárny, jmenuje se Leo Moser po jednom ze synů Ludwiga Mosera.

Článek

Původní zvon, který visel ve zvonici sklárny, zmizel zřejmě v průběhu první nebo druhé světové války. Podle ředitele sklárny Pavla Mencla by zvon snad mohl začít zvonit na lepší časy i pro skláře. Mencl to dnes řekl při slavnostním aktu.

Zvon ve sklárně, která letos slaví 165 let od svého vzniku, v minulosti oznamoval okolo bydlícím sklářům, že pece jsou rozžhavené a je možné začít foukat sklo. Nový zvon už tuto funkci mít nebude. Zatím by měl vyzvánět v naladěné tónině B2 v poledne. Slyšet ale může být i při různých slavnostních příležitostech.

Podle spolumajitele sklárny Jiřího Zapletala jde o v případě zvonu o propojení historické tradice se současností. Významné bylo i to, že na zvon sklárna vyhlásila sbírku mezi zaměstnanci a všichni přispěli. To považuje Zapletal za důkaz toho, že zaměstnanci souzní s firmou i přes současné problémy, způsobené koronavirovou pandemií i nynější válkou na Ukrajině.

Nový zvon nechala sklárna vyrobit v italské zvonárně ECAT Campane, založené už v roce 1404. Kromě jména a loga Moser jej zdobí i speciální oroplastika, která je charakteristická právě pro sklárnu Moser a kterou nechal patentovat Leo Moser. Zvon váží 31 kilogramů.

Symbolika se dnes prolínala celým slavnostním aktem. Jak připomněl kněz karlovarské čtvrtě Rybáře Romuald Štepán Rob, původní zvon byl zřejmě přetaven v dobách války na zbraně. „Je dobře, že nyní, v době války, jste přetavili kov na zvon,“ podotknul.

Sklárna Moser, která vyrábí luxusní výrobky z bezolovnatého křišťálu, se musí v posledních letech potýkat s tím, že pandemie prakticky zablokovala cestování a turismus a válka z Ukrajinou pak zase odřízla ruskou část trhu. Navíc firma čelí prudkému zdražení zejména plynu. Přesto se ji daří se přiblížit k výkonům před rokem 2019.

Reklama

Související témata:

Doporučované