Hlavní obsah

V Karlových Varech začala znovu sloužit Goethova lávka, zhruba po 30 letech

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Reklama

24. 5. 2022 21:21

V Karlových Varech začala dnes znovu sloužit Goethova lávka. Most pro pěší přes řeku Teplou nechalo město vyrobit jako repliku původní lávky. Vzhledově tak navazuje na sousední Císařské lázně.

Článek

Náklady na stavbu nové lávky byly 4,7 milionu korun. Vrací se tak i historická podoba této části města. „Lávka byla postavena v roce 1891 až 1892 a měla nahradit lávku, kterou v roce 1890 smetla povodeň. Původně se jmenovala Farská lávka, ale později byla přejmenovaná na Goethovu lávku a toto pojmenován má dodnes,“ popsala historii mostku přes Teplou primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Jenže Goethova lávka léta chátrala a podle pamětníků byla uzavřena už asi před 30 lety. Do loňského roku, kdy začala její rekonstrukce, zbylo z lávky jen torzo.

Město podle náměstka primátorky Petra Bursíka (ODS) vybralo v soutěži dodavatele v době, kdy už začínaly ceny stavebních materiálů stoupat. Pokud by se zakázka zadávala dnes, byly by ceny určitě výrazně vyšší. Lávka je totiž kombinací oceli a litinových prvků, což jsou materiály, které zdražují výrazně.

Asi 15 metrů dlouhá lávka váží zhruba 20 tun a je samonosná, to znamená leží pouze na obou březích koryta řeky. Konstrukce na ní umožňuje provoz pouze pěších, případně cyklistů. V tuto chvíli sice vede lávka do prostoru staveniště rekonstruovaných Císařských lázní, ale město se se stavbaři dohodlo, že uvolní část prostoru, aby ji mohli chodci využít už nyní.

Reklama

Související témata:

Doporučované