Hlavní obsah

Zámek Bečov se otevřel po zimní pauze návštěvníkům

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Reklama

1. 4. 2022 22:37

Zámek a hrad Bečov nad Teplou se dnes po zimní přestávce opět otevřel návštěvníkům. V současné době jedinou dostupnou expozici na zámku, tedy expozici relikviáře svatého Maura navštívily za první hodiny dvě desítky turistů.

Článek

Letošní novinkou je zpřístupnění vnitřního okruhu v areálu památky či otevření zámecké kavárny. Loni na podzim se v Bečově otevřela dlouho očekávaná expozice relikviáře svatého Maura v Pluhovském paláci. Bečovský relikviář je svým významem považován za druhou nejvzácnější movitou památku v Česku hned za korunovačními klenoty českých králů. Stavební práce a vytvoření muzejně-galerijní expozice vyšly na 170 milionů korun. Přes zimní pauzu se podařilo dokončit poslední úpravy.

„Kromě nové expozice relikviáře nasazujeme plně vybavený hradní obchod, rozšířené zázemí pro návštěvníky, ať už to jsou šatny, nově vzniklá kavárna, ale také interaktivní prvky. Například na vyhlídkové věži je možné si vyzkoušet Beaufortovu stupnici síly větru,“ řekl kastelán zámku a hradu Bečov Tomáš Wizovský. Novinkou je také časosběrný videoklip zveřejněný na webu, který mapuje postupnou proměnu Pluhovského paláce. V plánu je ho pouštět také jako součást expozice relikviáře.

Pro cyklisty si letos vedení zámku připravilo novou dokovací stanici pro elektrokola a na horolezce čeká lezecká stěna Bečovský ostroh. Připravuje se také zprovoznění obnoveného dřevěného mostku pod Bergfritem, který umožní návštěvníkům procházet nejen vnější, ale i vnitřní okruh v areálu s oblíbenou naučnou stezkou.

Plošné zdražování vstupného, které ohlásil Národní památkový ústav, se nevyhnulo ani Bečovu. Dospělí zaplatí 200 korun, o 30 korun více než loni. Důvodem zdražování jsou zejména vyšší náklady na energie.

Pro návštěvníky je letos uzavřený základní okruh se zámeckými interiéry v Dolním zámku, kde byl původně umístěný relikviář. V současné době tam pracují řemeslníci i restaurátoři. Vzniká tam nová expozice věnovaná vévodským majitelům Beaufortům. „Dojde tak k obnovení původního piana nobile, kde bude prezentována restaurovaná ložnice vévodkyně či obnovená honosná jídelna v polygonální věži,“ uvedl kastelán. S dokončením expozice se počítá za dva roky.

Bečov navštívilo loni přes 70.000 lidí, sezona byla i díky otevření nové expozice velmi úspěšná. Dobrou sezonu předpokládá kastelán i letos. Celkovou návštěvnost by ale mohlo ovlivnit uzavření jednoho z okruhů v Dolním zámku.

Reklama

Doporučované