Hlavní obsah

Ovocnáři: Mráz teď může ublížit meruňkám, ochrana je drahá

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Reklama

1. 4. 15:47

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se mohou teploty v noci o víkendu dostat až na minus sedm stupňů Celsia, a v noci na pondělí dokonce na minus devět.

Článek

Nadcházející silné noční mrazy v Česku by mohly ublížit především meruňkám. Preventivní ochrana proti mrazu je ekonomicky nevýhodná. Podle předpovědi meteorologů přitom Česko čekají mrazíky, v noci o víkendu se mohou teploty dostat až na minus sedm stupňů Celsia, a v noci na pondělí dokonce na minus devět.

Preventivní ochrana sadů proti mrazu je složitá. „Účinná opatření jsou mimořádně drahá a ekonomicky v podstatě téměř nereálná,“ uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. „Nejúčinnější je pálení parafínových svící. Ale náklady na ty svíce meziročně vzrostly o 50 procent,“ dodal. Další kroky, třeba umělé vytváření mlhy, se zase podle něj dají využít jen pro velmi nízké mrazy.

„Existuje rosení, na něž se spotřebuje šílené množství vody, na zakuřování je nutné mít drahé stroje nebo hodně traktorů a lidí, a dále existují svíce. Ale všechno to jsou statisíce korun za noc. Je to strašně složité a ještě s nejistým výsledkem,“ řekl už dříve pěstitel Richard Schwarz z Vranova na Rokycansku.

Mrazy v nejbližších dnech představují riziko zejména pro pěstitele meruněk. „Meruňky jsou na většině území, kde se pěstují - hlavně na Moravě, v plném květu. Náchylnost k poškození už tu bude při teplotách těsně pod bodem mrazu,“ řekl Ludvík. Většina ploch s meruňkami je však podle něj na místech, kde zřejmě nebudou hrozit nejsilnější mrazy.

Třeba ovocnáři na Litoměřicku se shodli, že je pro ně pěstování meruněk ekonomicky nevýhodné. Někteří se chystají jejich pěstování omezit. Před blížícími se mrazy proto stromy chránit nebudou. „Zbyde nám asi jeden hektar. Ekonomicky se to nevyplatí, takže zatím nové sázet nebudeme,“ řekl pěstitel Jakub Buřil z Horních Beřkovic. Podle šéfa ovocnářů Ludvíka je navíc problémem to, že se pěstitelé nemohou proti škodám způsobeným mrazem pojistit.

V příštím týdnu budou teploty podle meteorologů zase postupně stoupat. Stále se však mohou i koncem týdne dostat v noci mírně pod nulu. Nynější mrazy určitě nejsou podle předsedy Ovocnářské unie poslední vlnou ochlazení, až do poloviny května mohou následovat další.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované