Hlavní obsah

Za lávku nad hlavní silnicí zaplatí Česká Lípa dvakrát víc než původně počítala

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

19. 6. 2022 22:59

Za lávku pro pěší a cyklisty nad hlavní silnicí I/9 dá České Lípa 27,3 milionu, je to téměř dvakrát víc než projektanti původně odhadovali. Důvodem je především ocelová konstrukce lávky, cena oceli se zvýšila téměř desetkrát.

Článek

Odložit stavbu kvůli vysoké ceně ale město nechce, s výrazným poklesem cen se podle místostarosty v dohledné době moc počítat nedá.

Projekt lávky zpracovala pro město společnost VANER, která už v České Lípě stojí za návrhem lávky přes Ploučnici v parčíku Milady Horákové. Ve studii nabídli projektanti městu devět variant řešení s využitím oceli, dřeva nebo jejich kombinací. Město si vybralo oblouk z oceli a betonu. Že by kvůli strmě rostoucím cenám oceli materiál změnili, na radnici neuvažovali. Podle místostarosty Martina Brože (ANO) je ocel odolný materiál a na rozdíl od dřeva má delší životnost a nepotřebuje takovou péči.

Na lávku, která propojí českolipské části Svárov a Kopeček, oddělené frekventovanou komunikací, čekají obyvatelé sousedních čtvrtí už léta. „Cesta mezi oběma čtvrtěmi bude pro naše obyvatele nejen kratší, ale zároveň bezpečnější. Nyní totiž lidé často přebíhají frekventovanou silnici a je zázrak, že zatím nedošlo k většímu neštěstí,“ uvedla starostka Jitka Volfová (ANO). Radnice na projekt žádá dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), získat může až 9,4 milionu korun. „Což by mohlo alespoň částečně pokrýt zvýšené náklady,“ dodala.

Lávka bude na Kopečku začínat na městském pozemku v ulici U Kola, na Svárově bude končit u pěšiny za hasičkou zbrojnicí, která pokračuje do ulice Karla Poláčka. Do soutěže se pode starostky přihlásili jen dva zájemci, zvítězila firma VIAMONT Servis. Pro město má nejen postavit lávku pro pěší a cyklisty s ocelovou obloukovou konstrukcí a zavěšenou betonovou mostovkou, součástí projektu je i vybudování připojovacích komunikací a veřejného osvětlení. „To byl trochu oříšek, protože nesmí oslňovat motoristy na silnici,“ dodala Volfová.

Reklama

Související témata:

Doporučované