Hlavní obsah

Do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě někdo v noci odložil chlapečka

Foto: JYPSphoto, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

23. 4. 2022 8:05

Do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě někdo v noci odložil čerstvě narozeného chlapečka. Na první pohled byl zdravý.

Článek

Je to 235. dítě, které bylo v Česku do tohoto zařízení odloženo. V letošním roce jde o pátý případ. ČTK to sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V opavském babyboxu se jedná o deváté odložené dítě, což je v Moravskoslezském kraji nejvíce.

Hlášení z babyboxu přišlo podle Hesse několik minut po 02:00. „Na fotografii jsem viděl jen fialovou mikinu a z ní vystrkovalo hlavičku novorozené děťátko. Paní doktorka Soňa Krejčí mě vzápětí ujistila, že děťátko je chlapeček, zcela čerstvě narozený, na první pohled zdravý a vesele křičící. Pupečník 30 centimetrů dlouhý nebyl podvázaný a svědčil o tom, že děťátko je narozené zcela čerstvě,“ uvedl Hess.

Chlapeček váží 3700 gramů a měří 50 centimetrů. Dostal jméno Vojtěch, jednak proto, že má dnes svátek, a jednak podle jednoho z největších mecenášů spolku Babybox Vojtěcha Nováka.

V Česku je 81 babyboxů. První byl instalovaný v roce 2005. Jde v podstatě o novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. V okamžiku, kdy je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Reklama

Doporučované