Hlavní obsah

Ostravskou soutěž na velkoplošnou malbu nad Bazaly vyhrál Jan Lörincz

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

15. 6. 2022 13:58

Vítězem mezinárodní umělecké soutěže na velkoplošnou malbu neboli mural na opěrné zdi nad ostravským stadionem Bazaly se stal Jan „Bogy“ Lörincz.

Článek

Do soutěže své návrhy přihlásilo 11 zájemců a na vítězi se porota shodla jednomyslně. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

Město požadovalo, aby návrh, který vznikne na ploše téměř 1000 metrů čtverečních, odrážel významnou transformaci města i Moravskoslezského kraje. Připomenout měl i nejznámějšího ostravský sportovní klubu FC Baník, který je neodmyslitelně spjat se stadionem Bazaly a v letošním roce slaví 100. výročí existence.

„Originalitu celého návrhu doplňuje i způsob realizace. Autor počítá s použitím pigmentu, který bude vytvořen ze stavebního odpadu a odpadů z těžby nerostů v blízkosti dané lokality. S tímto jedinečným procesem budou seznámeni i studenti uměleckých škol. Autor návrhu počítá s organizací workshopu, který technologický postup studentům představí,“ uvedla mluvčí.

Podle náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové (ANO) je vítězný návrh příběhem města a porota ho vyhodnotila jako vysoce osobitý a originální výtvarný počin. „Věřím, že zaujme kolemjdoucí či jedoucí nejen napoprvé, ale naopak dlouhodobě,“ řekla.

Soutěž vyhlásilo město společně s krajem, který bude hradit vznik samotného díla, protože je nejen vlastníkem zdi, ale i přilehlé silnice. „Správa silnic Moravskoslezského kraje už začala s opravou zdi, bylo potřeba odstranit náletové dřeviny a vyčistit bezprostřední okolí budoucího mural artu. Následně bude nutná oprava betonu a spár, očištění celého povrchu, a hlavně jeho impregnace,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS). Oprava zdi bude stát 3,4 miliony korun, další peníze kraj zaplatí za samotné umělecké dílo.

Oprava zdi by měla být hotová v polovině července a během srpna budou cestující v trolejbusech a autech moci sledovat, jak dílo na zdi vzniká. Hotovo by mělo být v září.

Porota ocenila také další soutěžní návrhy. „Všechny návrhy budou v brzké době prezentovány na sociálních sítích města. Mimo oceněné porota vyzdvihla kvalitu a originalitu dalších děl, které by za souhlasu města a autorů mohly být realizovány na jiných místech,“ doplnila mluvčí. Výsledky soutěže jsou zveřejněny rovněž na stránkách www.streetart.ostrava.cz.

Reklama

Doporučované