Hlavní obsah

V CHKO Český les objevili nový druh motýla, hnědáska podunajského

Foto: , Shutterstock.com

Hnědásek podunajský (Melitaea britomartis)

Reklama

5. 1. 2022 23:27

Nový druh motýla objevili přírodovědci z CHKO Český les během exkurze pro veřejnost na Domažlicku. Jde o první geneticky potvrzený nález kriticky ohroženého hnědáska podunajského na území celých Čech.

Článek

Dva dny před Štědrým dnem to potvrdila genetická analýza, řekla Zuzana Blažková z CHKO. Nález považuje za senzaci.

„V červenci roku 2021 proběhla exkurze s názvem Motýli od Černé Řeky. Hlouček účastníků se vydal po mezích, květnatých pastvinách a loukách z Černé Řeky na Jindřichovu Horu. Měli se seznámit s místními druhy motýlí fauny, s modráskem bahenním a vřetenuškou mokřadní. Ty se najít nepovedlo, ale útěchou byl odchyt vzácného ohniváčka černočárného a ohniváčka modrolesklého,“ řekla Blažková, která exkurzi vedla.

Dále podle ní zpozorovali netypické „hnědásky jitrocelové“, kteří měli neobvyklé vnější znaky. Fotografie zooložka rozeslala zkušenějším odborníkům v západních a jižních Čechách a Vsackých Beskydech. Následující týden odchytila dva exempláře pro srovnávací preparaci a genetickou analýzu, kterou provedl Zdeněk Faltýnek z Entomologického ústavu Akademie věd.

„Genetická analýza, takzvaná DNA Barcoding, potvrdila, že jde o hnědáska podunajského. Doposud se předpokládalo, že se tento druh v ČR vyskytuje pouze na lesostepích jižní Moravy. Současný nález z Českého lesa tak lze považovat za senzaci,“ řekla Blažková.

Na lokalitu se teď intenzivně zaměří Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Správa CHKO Český les. „Je třeba důkladně zhodnotit stav místní populace tohoto vzácného motýla vzhledem k okolnímu prostředí a zajistit mu vhodné podmínky,“ dodala.

Reklama

Doporučované