Hlavní obsah

Členové Cirku La Putyka odehrají představení s mladými umělci z Kyjeva

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

17. 3. 2022 12:11

Členové souboru nového cirkusu Cirk La Putyka odehrají 22. března v pražském kulturním prostoru Jatka78 představení s mladými umělci z Kyjeva.

Článek

Jedná se o 20 studentů Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění, kteří utekli před válkou do Prahy. Na jednom pódiu se sejdou s protagonisty dlouhodobého projektu Young Bloods Cirku La Putyka, kteří v únoru začali zkoušet nové představení Boom. ČTK o tom za organizátory informoval Jiří Sedlák.

„Jedná se o studenty, které Cirk La Putyka dokázal bezprostředně po začátku války dostat do bezpečí. Navíc pro ně zajistil nejen ubytování, ale i možnost tréninků, které jsou pro ně jako pro budoucí profesionální artisty zásadní,“ uvedl Sedlák.

V představení v režii Rostislava Nováka mladšího uvidí diváci například akrobacii na čínské tyči, vzdušnou akrobacii na hrazdě a kruhu i další ukázky vrcholného nového cirkusu. Výtěžek z večera půjde na pokrytí nákladů spojených s pobytem ukrajinských studentů v Praze. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut, přispět lze také na portálu Darujme.cz.

Zkoušení inscenace Boom, která bude mít premiéru v září 2022 na Jatkách78, začalo se členy Young Bloods v únoru letošního roku. Inscenace má za cíl zkoumat, jaké jsou hodnoty a sny této generace a zároveň ukázat výbuch pozitivní energie, který je v ní skryt. Přípravy ovlivnila válka na Ukrajině.

„I pro nás se zastavil svět a začali jsme přemýšlet, jak můžeme pomoci. Výsledkem je, že tu s námi momentálně pobývá 20 kyjevských studentů. Žijí s námi, cvičí s námi, staráme se o ně a navzájem se obohacujeme. Naše zkoumání mladé generace tak získalo zcela nový rozměr,“ sdělil principál souboru Novák mladší.

„Učíme se spolu mluvit. Učíme se spolu žít. Snažíme se porozumět si. Koukáme na sebe a spoustu věcí si jen domýšlíme. Poznáváme se bez pomoci technologií. Přijďte se podívat, jak jsme se seznámili, co jsme na obou stranách prožívali. Česko a Ukrajina propojené cirkusovým uměním. Mladé cirkusové generace spojené jedním jevištěm, jednou událostí, jedním okamžikem. Doba nás dovedla k tomuto setkání,“ dodal.

Po představení bude následovat debata. Délka představení v češtině a ukrajinštině je 80 minut a je vhodné pro návštěvníky od šesti let. Více informací se nachází na stránkách souboru Cirk La Putyka.

Reklama

Doporučované