Hlavní obsah

Organizace ROSA otevře v Praze 2 krizové centrum pro ženy

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Reklama

13. 6. 2022 14:00

Na území Prahy 2 otevře nezisková organizace ROSA krizové centrum pro ženy ohrožené domácím násilím. K dispozici tam bude vybavený byt pro krizové situace a zázemí krizové telefonní linky.

Článek

Krizová telefonní linka bude nově fungovat na čísle 800 605 080 v celodenním režimu. V ubytovacím zařízení, které organizaci dala k dispozici radnice druhé městské části, je deset lůžek. „Nejen v Praze, ale i v celém Česku je specializovaných a krizových služeb pro osoby ohrožené domácím a sexuálním násilím dlouhodobě nedostatek. Jsme proto rádi, že jsme od Prahy 2 dostali k dispozici byt pro krizovou pomoc,“ řekla ředitelka ROSA Marie Vavroňová.

V prostorách krizového bytu, který má asi 150 metrů čtverečních, budou ženy moci pobývat až sedm dní. Časový úsek je podle vedoucí krizové pomoci ROSA Branislavy Marvánové Vargové daný ze zákona. Krizovou pomoc budou klientkám poskytovat pracovníci organizace v celodenním režimu. Ubytovací službu v krizovém bytě v Praze 2 budou moci využít ženy bezdětné i ženy s dětmi.

Od středy 15. června se rozšíří rovněž kapacita telefonní krizové linky pro ženy zažívající násilí. Nově bude v provozu i v nočních hodinách. Linka funguje na telefonním čísle 800 605 080 a volání na ni je zdarma. Linku s tímto číslem založila ROSA loni v září, nyní ji chce organizace více propagovat. Telefonní linky organizace dosud zaznamenaly 52.500 volajících, uvedla Vavroňová.

Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) a radní Prahy 2 a poslanec Michal Zuna (TOP 09) se shodli, že je potřeba domácí násilí pojmenovat jako „absolutně nepřípustné“ a jeho obětem je třeba pomáhat. Zástupci Prahy 2 uvedli, že bezpečnost je pro vedení radnice prioritou. První byt proto Praha 2 pro organizaci, která pomáhá ženám potýkajícím se s domácím násilím, vyčlenila už dříve. Byt se čtyřmi lůžky je k dispozici od září loňského roku.

Ředitelka organizace doplnila, že během let, kdy byli lidé převážně v domácím prostředí kvůli omezením a vládním nařízením souvisejícím s pandemií covidu- 19, narostl počet případů domácího násilí asi o 20 procent oproti letům předcházejícím.

Spolek ROSA – centrum pro ženy funguje 29 let. Služeb poradenského centra této neziskové organizace zatím využilo 17.150 žen. Azylový dům, který organizace provozuje, využilo za 24 let jeho provozu 452 žen s 563 dětmi.

Reklama

Související témata:
Krizová telefonní linka

Doporučované