Hlavní obsah

Praha 5 navrhne, aby se nový most přes Vltavu jmenoval Havlův nebo Zlíchovský

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

22. 12. 2021 18:01

Radnice Prahy 5 navrhne, aby se plánovaný nový most přes Vltavu mezi Podolím a Smíchovem jmenoval Havlův nebo Zlíchovský. Tento týden se na tom usnesla rada městské části.

Článek

Magistrát při přípravě projektu most označuje jako Dvorecký. Pojmenování v metropoli schvalují městští radní na návrh magistrátní místopisné komise, které Praha 5 hodlá svoje návrhy předložit.

Nový most propojí Prahu 4 s Prahou 5 a začátek jeho stavby plánuje magistrát na polovinu příštího roku. Stavba potrvá dva až tři roky. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy.

Návrh pojmenovat most Havlův odkazuje podle dokumentu schváleného radními Prahy 5 na prvního českého prezidenta Václava Havla, ale i na na jeho děda Vácslava Havla a strýce Miloše Havla. Druhý navržený název pak vychází z místopisu, na levé straně řeky má most ústit právě na Zlíchově.

Magistrát nyní plánovaný most označuje jako Dvorecký, podle vedení Prahy 5 je však pojmenování Zlíchovský vhodnější. „Poloha mostu byla sice původně plánována s vyústěním do místa původní osady a dnešní zastávky MHD Dvorce, ale v průběhu příprav byla posunuta na sever a most již dnes do Dvorců nesměřuje,“ stojí v dokumentu. Vhodné je podle radnice také připomenout fakt, že Zlíchov byl místem jedněch z nejtěžších bojů při Pražském povstání na konci druhé světové války.

Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Stavba zahrnuje obě předpolí mostu včetně lávky pro cyklisty, opěrné zdi a uměleckých děl. Součástí projektu je návrh nové tramvajové zastávky.

Pojmenování či přejmenování veřejných prostranství v Praze schvaluje městská rada. Podněty může podávat kdokoliv. Návrhy nejprve projednává radnice příslušné městské části. Po schválení jejím vedením je postoupen magistrátní místopisné komisi. Pokud s ním souhlasí, následně jej projednají pražští radní. Pojmenování veřejných prostranství nesmí být podle zákona po nikom žijícím.

Reklama

Související témata:

Doporučované