Hlavní obsah

Výstava připomene společnou výstavu Františka Kupky a Alfonse Muchy

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

26. 2. 13:14

Výstavu děl Františka Kupky a Alfonse Muchy otevírá dnes pro veřejnost společnost Adolf Loos Apartment and Gallery ve svojí výstavní síni Expo 58 Art.

Článek

Galerie jí chce připomenout společnou výstavu Františka Kupky a Alfonse Muchy, která se konala v roce 1936 v Paříži. Galerie výstavou zahajuje výstavní činnost na svém novém působišti v budově Expo 58 v Letenských sadech. Výstava potrvá do 20. března.

Vystavena budou z velké části díla, která jsou v soukromých sbírkách a která v posledních letech prošla aukčním trhem. Mezi Kupkovými díly tak budou třeba obrazy Tvar modré, Prisme, Zhroucení vertikál nebo Čáry, plochy, hloubka, mezi Muchovými pracemi třeba Dívka se džbánem, Srpen nebo Sváteční portrét.

Budova Expo 58, která byla původně restaurací, je jednou z nejviditelnějších vzpomínek na světovou výstavu v Bruselu v roce 1958, kde Československo slavilo velké úspěchy. Budova architektů Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného na světové výstavě získala dvě ceny za inovativní mix moderních technologií, architektonického designu a funkčnosti, ale obdržela i nejvyšší ocenění, Zlatou hvězdu.

Bývalý restaurant byl převezen do Prahy do hojně navštěvovaných Letenských sadů. V roce 1964 bylo Expo 58 prohlášeno za kulturní památku. Druhá část expozice, samotný výstavní pavilon, byla znovu postavena na pražském Výstavišti, kde sloužila až do tragického požáru na začátku 90. let.

Rušná restaurace svůj druhý život nežila příliš dlouho, v 90. letech byla vydražena v privatizaci a poté několikrát změnila majitele a chátrala. Od počátku nového tisíciletí byla sídlem reklamní agentury, její část i dnes obývá firma zabývající se start-upy.

Aktuální výstava představí více než 80 děl dvou českých malířů světového významu, Františka Kupky a Alfonse Muchy, kteří byli jedněmi z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění první poloviny 20. století. Většina děl je zapůjčena ze soukromých sbírek z tuzemska a zahraničí a některá díla budou mít možnost návštěvníci vidět poprvé.

Několik vystavovaných obrazů pochází z předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel a podporovatel, Jindřich Waldes. Představena budou i díla pocházející ze sbírky pařížského galeristy Louise Carrého, který Františka Kupku zastupoval od roku 1951 do roku 1957. Vystavena budou i díla z původních sbírek například ze sbírky manželky malíře Eugenie Kupkové, Jiřího Koláře a dalších významných sběratelů. Vystaveny společně poprvé budou jediné dvě sochy vytvořené Františkem Kupkou - bronzové busty jeho manželky Eugenie.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované