Hlavní obsah

Rok od bleskové povodně na Děčínsku by měl být vypsán dotační program Živel 2

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

23. 7. 10:42

Rok od bleskové povodně, která značně poničila obydlí i obecní majetek na Děčínsku, by mělo ministerstvo pro místní rozvoj vypsat dotační program Živel 2.

Článek

ČTK to řekl Robert Holec (STAN), starosta jedné z tehdy nejpostiženějších obcí, Dolní Poustevny. Zřejmě nejvíce zasažená Lobendava chce stejně jako Dolní Poustevna čerpat z programu prostředky na opravu komunikací a mostků. Některé mostky jsou zavřené a lidem v obcích komplikují cesty domů či za prací.

„Přišla mi konečně zpráva, že by snad údajně mělo být do Živlu 2 přislíbeno 700 milionů korun. Výzva by se měla vypisovat za 14 dnů až za tři týdny, když to půjde dobře,“ uvedl Holec. Obec nyní předělává prováděcí dokumentace k jednotlivým opravám kvůli rozpočtům. „Počítám, že to bude asi o deset milionů korun víc, než to bylo loni v červenci,“ uvedl starosta. Věří, že se po vyhlášení veřejné zakázky přihlásí dodavatel, protože některá města v Ústeckém kraji vyhlašují zakázky kvůli nulovému zájmu opakovaně. „Zájem podle mě už bude, protože přichází ochlazení ekonomiky a tohle bude díky rozsahu pro stavaře zajímavé,“ míní Holec. Dodal, že obec ze svého rozpočtu platila pouze udržovací práce krátce po povodních.

Starosta Lobendavy Stanislav Jirásek (Lobendava v novém kabátě) uvedl, že škody po povodních původně činily asi 29 milionů korun, nyní odhaduje, že opravy vyjdou zhruba na 40 milionů korun. Povodeň tehdy poničila zejména silnice a mostky, které dodnes komplikují v obci dopravu. V Lobendavě se nakonec rozhodli, že jeden ze dvou zcela uzavřených mostků opraví částečně za své peníze, další prostředky uvolnil na rekonstrukci Ústecký kraj. „Část pokryjí také peníze, které se vybraly, když se to stalo,“ uvedl Jirásek. Lobendava, kde žije zhruba 280 lidí, byla zasažena z 50, možná 60 procent.

Voda také poškodila obydlí místním, někde měli v domech i tři čtvrtě metru vody. ČTK už dříve zjistila, že si lidé své domy opravují z peněz z transparentních účtů a od organizací.

Loňské záplavy značně zasáhly i Děčín, kde se utrhlo několik svahů. Voda tehdy natekla i do jedné z budov magistrátu. Mezi zasažené obce patřily také Jílové a turisty vyhledávané Hřensko.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované