Hlavní obsah

Ústecký kraj ani Děčín nepřistoupily na žádost zvýšení cen plynu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

29. 5. 8:28

Ústecký kraj ani město Děčín nepřistoupily na požadavky Pražské plynárenské na zvýšení dříve stanovených cen. ČTK to řekli mluvčí samospráv.

Článek

S růstem cen energií nicméně počítají pro příští období, promítne se to v návrhu rozpočtů na rok 2023. Pražská plynárenská pro Ústecký kraj a Děčín nakupuje energie na komoditní burze.

Společnost Pražská plynárenská se na některé odběratele obrátila zhruba před měsícem kvůli situaci na trhu. „Ústecký kraj odeslal Pražské plynárenské dopis, že nesouhlasí s požadovaným nárůstem cen. Zatím neobdržel odpověď, faktury chodí na ceny vysoutěžené,“ řekla ČTK mluvčí kraje Magdalena Fraňková.

Kraj nakupuje elektřinu a plyn hromadně. Do centralizovaného zadávání je zapojeno 131 příspěvkových organizací kraje, Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, krajský úřad a Krajská zdravotní, pod kterou patří sedm nemocnic na severu Čech. „Ústecký kraj se rozhodl k nákupu přes burzu pro relativní jednoduchost, čistotu a rychlost nákupu. Nákup byl po dohodě s dohodci na burze stanoven na dva roky. Soutěžit každý rok by byla velká přípravná práce a na tři roky už se firmy bojí upsat s určitými cenami. V dnešní době je ovšem problém i rok,“ řekla Fraňková.

Na požadavek Pražské plynárenské na zvýšení cen nepřistoupil ani Děčín. „Už jsme společnosti odpověděli, že na požadavek nepřistoupíme,“ řekl ČTK mluvčí radnice Luděk Stínil. Také Děčín soutěží ceny na komoditní burze. Nové ceny bude soutěžit letos na podzim a očekává, že budou výrazně vyšší než nyní. To se promítne do přípravy rozpočtu na příští rok, který ale bude schvalovat po zářijových komunálních volbách už nové zastupitelstvo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované