Hlavní obsah

V Ústí nad Labem by měl letos začít fungovat chytrý kamerový systém

Foto: Scharfsinn, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

5. 3. 2022 7:13

V Ústí nad Labem by měly začít letos fungovat chytré kamery, které dohlédnou na bezpečnost ve městě, zejména v dopravě.

Článek

Systém má strážníky upozorňovat na neobvyklou akci, třeba rychle jedoucí auto nebo na vandalismus. Novinářům to řekl primátor Petr Nedvědický (ANO). Kamerový systém vznikne jako součást projektu 5G pro 5 měst.

Původně mělo krajské město přednostní připojení do sítě 5G využít k testování autonomních vozidel. Podle primátora ale není technologie tak daleko, aby to bylo možné. Síť rychlého připojení testuje v Ústeckém kraji i Bílina na Teplicku a v ČR také Karlovy Vary, Plzeň a Jeseník.

„Chceme mít zajištěný prostor mezi Ústím přes Teplice do Bíliny. Máme přislíbeno, že by se k tomu zapojily i Most a Chomutov. Vznikl by tak podkrušnohorský bezpečnostní koridor,“ uvedl Nedvědický. Každé z měst, Ústí a Bílina, by mělo dostat na nákup zařízení až 20 milionů korun.

Starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO) ČTK řekla, že Bílina už kamerový systém částečně zprovoznila. Kamerový systém propojí terénní kamery, vozidla městské policie, mobilní telefony strážníků i centrální městský dispečink. „Ústí to chce mít víc zaměřené na dopravu, my to máme spíš na bezpečnost ve městě,“ doplnila starostka.

Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden Gbit/s, což je desetinásobek v současnosti dosahovaných rychlostí v sítích LTE.

Reklama

Doporučované