Hlavní obsah

V Polné začne 15. července připomínka letošních 120. narozenin faráře Toufara

Foto: REPROFOTO - Římskokatolická fara, ČTK

Farář Toufar.

Reklama

7. 7. 2022 21:39

V Polné na Jihlavsku začne 15. července dvoudenní akce, která má připomenout letošní 120. výročí narození faráře Josefa Toufara umučeného komunistickým režimem.

Článek

Součástí programu bude koncert, bohoslužby, přednášky i putování krajinou a posvěcení jeho busty. Setkání nazvané Jmenuji se Toufar a pocházím z arnolecké hospody se uskuteční také v obcích Zhoř a Arnolec.

Slavnost zahájí v pátek 15. července v 17:00 bohoslužba v polenském mariánském chrámu. „Bezprostředně poté bude následovat komponovaný pořad - koncert duchovní hudby doprovázený četbou z textů Josefa Toufara za účasti hudebního sdružení Schola cantus gregoriani. Večer, od 20:30, se v polenském pivovaru uskuteční mezinárodní debata na téma hospoda, pivo a pivovarnictví v české kultuře,“ uvedl Miloš Doležal.

O den později se bude na Toufara vzpomínat ve Zhoři, kde byl pokřtěný a kde měl svoji primici - první mši, kterou vedl po svém vysvěcení. Návštěvníci se také budou moci vydat na pěší pouť ze Zhoře do Arnolce, kde bude slavnostní bohoslužba a požehnání Toufarovy nové busty. V Arnolci se zároveň uskuteční setkání rodáků a zazní přednáška o Toufarově dětství a mládí.

Farář Toufar se narodil 14. července 1902. V prosinci 1949 byl zatčen v Číhošti, kde sloužil, kvůli události, kterou komunistická propaganda označila za spiknutí církve řízené z Vatikánu. Číhošťský zázrak, při kterém se pohyboval křížek na oltáři v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku, nebyl nikdy zcela objasněn. Toufara při výsleších mučili, zemřel 25. února 1950.

Je pochovaný přímo v číhošťském kostele, kam byl uložený v roce 2015, když se na základě DNA podařilo identifikovat jeho ostatky původně pohřbené v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích.

Reklama

Související témata:

Doporučované