Hlavní obsah

Republikáni navrhli prezidenta Trumpa na Nobelovu cenu míru

Nominaci podalo 18 členů Sněmovny reprezentantů. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

3. 5. 2018 15:43

Zástupci amerického Kongresu ve čtvrtek nominovali Donalda Trumpa na Nobelovu cenu míru. Nominovat Trumpa na Nobelovu cenu navrhl už dříve také jihokorejský prezident Mun Če-in.

Článek

Republikáni nominovali prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu míru pro rok 2019. V dopise 18 republikánů norskému výboru Nobelovy ceny stojí, že Trump by měl cenu obdržet jako uznání za mírové úsilí na Korejském poloostrově, denuklearizaci oblasti a ukončení korejské války. Prezident Jižní Koreje Mun Če-in také dříve řekl, že si Trump cenu zaslouží.

Dopis velmi chválí Trumpovu kampaň maximálního tlaku a republikáni uvádí, že „si nikdo nezaslouží uznání výboru více než prezident Trump za neúnavnou práci přinášet mír do našeho světa”. Trumpovo úsilí o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova je také v souladu s loňským vítězem ceny, a to Mezinárodní kampaní za zrušení jaderných zbraní (ICAN).

Současný šéf Bílého domu by nebyl prvním americkým prezidentem, který by cenu obdržel. Bývalý prezident Barack Obama byl v roce 2009 oceněn za výjimečné úsilí o posílení světové diplomacie a spolupráce mezi národy a za odhodlání zbavit svět jaderných zbraní. Cenu před ním obdržel i Jimmy Carter, Theodore Roosevelt a Woodrow Wilson.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované