Hlavní obsah

Řidiči linkových autobusů oznámili stávku v prvním kraji, 8. března nevyjedou

Reklama

23. 2. 2017 15:43

Stávka řidičů v linkové autobusové dopravě kvůli mzdám se definitivně uskuteční v Ústeckém kraji.

Článek

Ohlášena je na 8. března a připojí se k ní 514 šoférů, kteří zajišťují provoz linkových autobusů na 80 procentech území kraje.

Odboráři na severu Čech se tedy rozhodli, že nebudou čekat, jak dopadne ultimátum, které daly ve středu dopravní odbory kvůli mzdám řidičů autobusů vládě, krajům a zaměstnavatelům. Ultimátum vyprší 15. března, poté jsou dopravní odbory připraveny vyhlásit stávku.

Video: Jednání krajů s vládou o platech linkových řidičů dopadlo neúspěšně.

Odhodlanost ke stávce je velká. „Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD řekl, že se s odboráři už nesejde, že k tomu nevidí důvod, takže my nevidíme důvod, proč odvolávat stávku," uvedl za odboráře společnosti BusLine Jiří Kuchynka.

Stávka je ohlášena jako jednodenní. „Věci se mohou aktuálně měnit, může se ukázat, že bude třeba i vícedenní," řekl Kuchynka. Autobusy denně v Ústeckém kraji přepraví zhruba 55 000 cestujících.

Podívejte se, jak to vypadalo dva týdny zpět, kdy řidiči začali hrozit stávkou. 

(Video: Marie Vladyková)

Od začátku letošního roku vláda svým nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč, aniž na zvýšení poskytla peníze z rozpočtu. Dopravci v Ústeckém kraji šoférům sice přidali, ale nikoli podle očekávání odborářů. Platy se zvýšily v řádu stokorun a ne tisícikorun.

Ústecký kraj má se čtyřmi dopravci dlouhodobé smlouvy. Zástupci firem by se nyní měli vyjádřit k návrhu dodatků ke smlouvám, na jejichž základě by samospráva přidala dopravcům zhruba 85 milionů korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované