Hlavní obsah

Řím ohradí fontánu di Trevi, neukázněnost turistů je neúnosná

Foto: Profimedia.cz

Traduje se, že kdo stojí k fontáně di Trevi zády a hodí do ní minci, jednou se do Říma vrátí.

Reklama

25. 1. 2020 17:10

Slavná římská fontána di Trevi bude kvůli neukázněným turistům ohrazena bariérou. Opatření schválila místní radnice na popud protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). Starostka Virginia Raggiová zvolená za jeho barvy řídí věčné město od roku 2016.

Článek

Bariéra má zabránit turistům, aby si sedali na okraj fontány. Takový zákaz platí už rok a policie se jej nepříliš úspěšně snaží prosazovat.

Loni v létě také městská policie zakázala sezení na Španělských schodech, které stoupají z náměstí Piazza di Spagna a které jsou zaneseny na seznam UNESCO.

Nové nařízení zakazuje chovat se na veřejných místech „neslušně nebo v rozporu s dekorem“ a „konzumaci potravin a nápojů vsedě u historických, uměleckých či archeologických památek“, zejména u fontán a schodů, napsala agentura AFP.

„Jeví se mi to jako rozumné řešení, jak chránit jednu z nejdůležitějších památek v Římě,“ uvedla starostka Raggiová. „Toto řešení fontánu di Trevi neukryje zrakům a umožní, aby do ní turisté dále házeli mince, jak bývá zvykem,“ dodala.

Tradičně mince, které každoročně úhrnem dosahují až 1,5 milionu eur (37,8 milionu Kč), dostává katolická charita Caritas. Současná radnice se ovšem s organizací o výnosy poslední dva roky přetahovala – raději je využila na opravy chátrající infrastruktury města.

Papež František na konci minulého roku s radnicí domluvil, že po dvě následující léta bude peníze z fontány dále spravovat charita.

Fontána di Trevi v pozdně barokním stylu byla dokončena v roce 1762 podle návrhu Nicolase Salviho. Loni v říjnu se kašně dostalo nového uměleckého nasvícení.

Proslavila ji scéna z filmu Sladký život od Federica Felliniho. Právě odtud pocházejí vyzývavé záběry na osvěžující se hlavní představitelku snímku Anitu Ekbergovou za obdivného přihlížení Marcela Mastroianniho.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované