Hlavní obsah

Roušky i testy. Celníci zadrželi nevyhovující „zbraně“ proti covidu

Foto: Getty Images

Ilustrační fotografie.

Reklama

23. 10. 2020 13:13

Celníci v rámci šestitýdenní kontrolní akce nepustili do Česka více než šest milionů nevyhovujících roušek a respirátorů, 9000 chirurgických nástrojů, 2500 testovacích sad na covid-19 a další zdravotnický materiál.

Článek

Zboží nevyhovovalo posudkům Státního ústavu pro kontrolu léčiv a České obchodní inspekce.

„Cílem operace bylo zamezení pohybu nelegálních a nezákonných léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a biocidních přípravků (jde o jakoukoliv látku nebo směs určenou k hubení, odpuzování nebo omezování škodlivých organismů - pozn. red.), jejichž zvýšený výskyt byl v souvislosti s celosvětovým bojem proti nemoci covid-19 zaznamenán,“ uvedla Celní správa.

Operace byla celosvětová – účastnilo se ji 99 celních správ, které po dobu 63 dní cíleně kontrolovaly zásilky zboží určené pro pandemii. Analýzou rizik a následnými kontrolami tak odhalily 1 233 případů a zadržely 1 683 podezřelých. Nejvíce případů – 515 – zaznamenaly celní správy v Evropě.

Foto: Celní správa

Zdravotnický materiál, který zabavili čeští celníci.

Čeští celníci se do operace zapojili v období šesti týdnů a zaměřili se na dodržování práv duševního vlastnictví, na oblast obecné bezpečnosti výrobků a zdravotnických prostředků a na oblast biocidních přípravků. Zacílili na osobní ochranné prostředky a zdravotnické prostředky, jako jsou roušky, teploměry, zdravotnické přístroje – například lékařské ventilátory – a testovací sady na stanovení onemocnění covid-19 a dezinfekční přípravky.

Ve 33 případech celníci nepropustili do České republiky zboží na základě posudku dozorových orgánů – Státního ústav pro kontrolu léčiv a České obchodní inspekce – a na trh tak nebylo uvedeno přes 6 milionů nevyhovujících roušek a respirátorů, zhruba 1 700 teploměrů, 2 500 testovacích sad na covid-19, 9 332 kusů chirurgických nástrojů a téměř 3 000 kusů různých zdravotnických přístrojů a příslušenství.

„Dále celní úřady na základě stanovisek Ministerstva zdravotnictví zadržely 13 zásilek z oblasti biocidních přípravků a nepropustily do České republiky například 101 500 kusů dezinfekčních gelů na ruce, dále 6 500 kusů antibakteriálních tekutých mýdel a 760 000 kusů antibakteriálních vlhčených ubrousků, v součtu se jednalo o 92 tun zboží z oblasti biocidních přípravků,“ dodala Celní správa.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované