Hlavní obsah

Rozsvítit strom, aby to nikdo neviděl. Města chystají covidový advent

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Vánoční strom Praha rozsvítí o víkendu v předem utajený čas, aby atrakce nepřilákala obecenstvo.

Reklama

28. 11. 2020 9:47

Radnice letos ruší slavnostní rozsvícení vánočních stromů, některá města ale doufají aspoň v adventní trhy. Co všechno si tam lidé budou smět koupit, určí vláda.

Článek

Česká, moravská a slezská města se připravují na sváteční dobu adventu. Čtyři týdny čekání na spasitele budou mít letos nezvyklou podobu. Kvůli epidemickým opatřením radnice ruší nebo výrazně omezují tradiční program, především předvánoční trhy.

Hlavní město Praha, ale třeba také Bohumín, učiní v rámci vánočních tradic velmi netradiční krok. Ozdobený strom na náměstí rozsvítí v předem utajovaný čas, aby událost nepřilákala davy lidí. Stane se tak v noci, v době zákazu vycházení.

„Z bezpečnostních důvodů jsme bohužel nuceni uspořádat rozsvěcení vánočního stromu bez klasického doprovodného programu. Rád bych poděkoval všem Pražanům za jejich dosavadní zodpovědný přístup v boji s pandemií covidu-19 a požádal je, aby i v případě rozsvěcení vánočního stromu pochopili složitost situace a respektovali vládní opatření,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib.

Smrk na Staroměstském náměstí zkrášlí šest kilometrů světelných řetězů, několik set vánočních koulí v modré, bílé a červené barvě nebo čtyřicet světelných hvězd. Strom tak bude svítit v barvách trikolóry. O podobě nasvícení letos rozhodli lidé v hlasování na sociálních sítích. A nebude chybět ani třímetrová špice na vrcholu.

Strom bez světel a stánky bez programu

Oproti minulým letům ale nebude mít strom v pravidelných časech žádnou animaci. Epidemická situace pravděpodobně neumožní ani uspořádání tradičních vánočních trhů a doprovodného programu na Staroměstském a Václavském náměstí i náměstí Republiky.

Na stánky s občerstvením si troufli například v Liberci, vánoční tržnice na náměstí u radnice tam otevře v pondělí. Otevřených stánků by mělo být minimálně 13, rozsvícení stromu ale mají lidé sledovat online, a to v neděli od 17:30.

„Celá akce je pojata jako benefiční. Lidé mohou přispět na provoz Hospice svaté Zdislavy v Liberci. Na akci se dají koupit virtuální vstupenky na www.evstupenka.cz,“ popsala mluvčí radnice Jana Kodymová.

A na občerstvení se lidé mohou těšit třeba také v centru Ostravy, byť i tam se musí smířit s omezením. Radnice chce otevřít úctyhodných 23 stánků. Budou mezi nimi ale větší rozestupy a návštěvníky nečeká ani rozsvícení stromu, ani žádný doprovodný program.

Opačnou taktiku zvolili v Brně. Vánoční šestnáctimetrová jedle, která bude náměstí Svobody zdobit až do začátku ledna, se stejně jako strom na Zelném trhu rozsvítí v pátek ráno. Naopak trhy tady zůstanou zavřené.

Zajímavý zážitek čeká děti v Pelhřimově. V předvečer svátku svatého Mikuláše je budou navštěvovat čerti online a přes telefon. Městské kulturní zařízení pro děti připraví vysílání z Pelhřimovského pekla, kam obvykle rodiny za čerty 5. prosince vyrážejí.

Co všechno budou smět předvánoční stánky nabízet a jak budou vypadat čtyři adventní neděle v České republice, bude rozhodovat vláda. Řídit by se přitom měla protiepidemickým systémem PES. O případném přechodu současných opatření ze čtvrtého do třetího stupně by měla vláda rozhodovat v neděli.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované