Hlavní obsah

Ruina v lese jako útulek pro zastupitele. Natočili jsme, jak se dá ovládnout obec

1. díl investigativní série Ve stínu Malé Prahy: Hrčava, obec s 260 obyvateli, je zrcadlem celospolečenských problémů.Video: Braňo Pažitka, Seznam Zprávy

 

Reklama

11. 2. 2020 6:00

Vítejte na Hrčavě. V obci, kde nemá hnutí ANO premiéra Babiše konkurenci. Reportéři Seznam Zpráv v tomto nejvýchodnějším cípu České republiky natáčeli v průběhu několika měsíců investigativní sérii Ve stínu. Tentokrát s podtitulem Ve stínu Malé Prahy.

Článek

Hrčava ležící na někdejší pašerácké stezce na hranicích tří států byla dříve nazývaná Malou Prahou. Dnes „v malém“ zrcadlí řadu celospolečenských problémů.

Jak doložíme v investigativní sérii, jejíž první díl vám předkládáme v úvodním videu, Hrčavu tíží střet zájmů vlastního starosty. Výběrová řízení šitá na míru. Boj o vodu. A také využívání státních dotací pro soukromý byznys.

Obec s 260 obyvateli v komunálních volbách v roce 2018 ovládl mladý podnikatel Marek Sikora, který postavil kandidátku pod hlavičkou hnutí ANO. A zapsal na ni některé své zaměstnance či spolumajitele vlastní firmy.

Aby vůbec mohli kandidovat, museli mít na Hrčavě trvalé bydliště. A tak si účelově nahlásili trvalý pobyt do několika domů, které Sikora na Hrčavě v minulých letech koupil. Ani on není místní.

Reportéři Seznam Zpráv si nemovitosti prohlédli, šlo i o ruinu uprostřed lesa. „To, že vy nedokážete žít bez elektřiny a bez vody, neznamená, že tak nemůže žít nikdo,“ reagoval s vážnou tváří Marek Sikora.

„Oni nám tu obec ukradli“

Nutno dodat, že cestu k ovládnutí Hrčavy těmto podnikatelům odjinud umožnili i místní obyvatelé svou pasivitou, protože sami žádnou kandidátku nesestavili. A dnes řada z nich lituje.

„Oni nám tu obec ukradli,“ řekla místní obyvatelka Pavlína Matykiewiczová, žena, která svým vzkazem spustila několikaměsíční natáčení Seznam Zpráv.

Marek Sikora a jeho otec Rostislav, rovněž zastupitel Hrčavy za hnutí ANO, teď mají s obcí velké plány. Se svými firmami v posledních letech koupili řadu pozemků v obci a okolí a jejich zastupitelstvo teď chystá nový územní plán, který určí, kde se bude stavět a co.

Hrčava, obec ležící na hranicích tří států – Česka, Slovenska a Polska – je ideálním místem pro rozvoj turistického ruchu. Vedle firem starosty Sikory zde svůj byznys rozjíždí i podnikatel Michal Artim, který prozatím získal azyl rovněž ve starostově rozpadlém domě v lese.

V prvním díle investigativní série Ve stínu Malé Prahy se dozvíte, co se na Hrčavě děje a jak se podnikatelé ujali vlády nad obcí.

Druhý díl, který mimo jiné odpoví na otázku, proč se místní začali bát o vodu, vám nabídneme zítra.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované