Článek
Hrčava ležící na někdejší pašerácké stezce na hranicích tří států byla dříve nazývaná Malou Prahou. Dnes „v malém“ zrcadlí řadu celospolečenských problémů.
Jak doložíme v investigativní sérii, jejíž první díl vám předkládáme v úvodním videu, Hrčavu tíží střet zájmů vlastního starosty. Výběrová řízení šitá na míru. Boj o vodu. A také využívání státních dotací pro soukromý byznys.
Obec s 260 obyvateli v komunálních volbách v roce 2018 ovládl mladý podnikatel Marek Sikora, který postavil kandidátku pod hlavičkou hnutí ANO. A zapsal na ni některé své zaměstnance či spolumajitele vlastní firmy.
Aby vůbec mohli kandidovat, museli mít na Hrčavě trvalé bydliště. A tak si účelově nahlásili trvalý pobyt do několika domů, které Sikora na Hrčavě v minulých letech koupil. Ani on není místní.
Reportéři Seznam Zpráv si nemovitosti prohlédli, šlo i o ruinu uprostřed lesa. „To, že vy nedokážete žít bez elektřiny a bez vody, neznamená, že tak nemůže žít nikdo,“ reagoval s vážnou tváří Marek Sikora.
„Oni nám tu obec ukradli“
Nutno dodat, že cestu k ovládnutí Hrčavy těmto podnikatelům odjinud umožnili i místní obyvatelé svou pasivitou, protože sami žádnou kandidátku nesestavili. A dnes řada z nich lituje.
„Oni nám tu obec ukradli,“ řekla místní obyvatelka Pavlína Matykiewiczová, žena, která svým vzkazem spustila několikaměsíční natáčení Seznam Zpráv.
Marek Sikora a jeho otec Rostislav, rovněž zastupitel Hrčavy za hnutí ANO, teď mají s obcí velké plány. Se svými firmami v posledních letech koupili řadu pozemků v obci a okolí a jejich zastupitelstvo teď chystá nový územní plán, který určí, kde se bude stavět a co.
Hrčava, obec ležící na hranicích tří států – Česka, Slovenska a Polska – je ideálním místem pro rozvoj turistického ruchu. Vedle firem starosty Sikory zde svůj byznys rozjíždí i podnikatel Michal Artim, který prozatím získal azyl rovněž ve starostově rozpadlém domě v lese.
V prvním díle investigativní série Ve stínu Malé Prahy se dozvíte, co se na Hrčavě děje a jak se podnikatelé ujali vlády nad obcí.
Druhý díl, který mimo jiné odpoví na otázku, proč se místní začali bát o vodu, vám nabídneme zítra.