Hlavní obsah

Rusko přiznalo, že při nepovedeném raketovém testu na severu země zemřelo pět lidí

Foto: Reuters

Ilustrační foto.

Reklama

10. 8. 2019 9:02

Ruské ministerstvo obrany se snažilo podrobnosti o testu utajit. Podle zpráv se po incidentu v místě testu zvýšila nakrátko radioaktivita a lidé začali hromadně skupovat jód.

Článek

Ruská státní společnost Rosatom oznámila smrt pěti svých pracovníků při nepovedeném čtvrtečním raketovém testu na střelnici ruského vojenského námořnictva na severu země. Napsala to agentura TASS. Podle dřívějších zpráv při zkoušce raketových motorů na kapalné palivo na zkušební střelnici u Severodvinska zahynuli dva lidé a další byli zraněni.

Podle zprávy ruské federální agentury pro atomovou energii Rosatom bylo při havárii pět lidí usmrceno a další tři zraněni a popáleni. Všichni byli dopraveni na specializované lékařské pracoviště, kde je jim poskytnuta nezbytná pomoc, uvedl Rosatom. K tragické události došlo během „inženýrsko-technických prací“ spojených s „izotopovými zdroji“ pohonu raketových motorů na kapalné palivo.

Podle předchozích zpráv se po incidentu v místě testu zvýšila nakrátko radioaktivita, která pak „prudce“ klesla. Přilehlá oblast Bílého moře, Dvinský záliv, byla na měsíc uzavřena pro civilní plavbu. Gubernátor Archangelské oblasti novinářům potvrdil, že lidé zranění při neštěstí u Severodvinsku byli dopraveni do Moskvy, kde se o ně starají lékaři v blíže neurčeném „federálním středisku“.

Rusové žijící na severu země, kde podle úřadů jen nakrátko stoupla radioaktivita po nepovedeném čtvrtečním raketovém testu na střelnici ruského vojenského námořnictva, začali skupovat jód. Uvedla to ruská média. Zatímco ministerstvo obrany žádné další podrobnosti nesdělilo, na sociálních sítích se objevily zprávy o zraněných, údajně hospitalizovaných až v Moskvě kvůli ozáření.

„V lékárnách Archangelska a Severodvinska prudce stoupla poptávka po preparátech obsahujících jód,“ napsala agentura Interfax. Momentálně se žádné pilulky s jódem nedají sehnat, protože lidé „skoupili všechno“, jak prohlásil jeden lékárník. Sháňka po jódu podle něj vypukla ještě ve čtvrtek večer a lidé nejprve kupovali tabletky a pak i další preparáty a roztoky obsahující jód. Lékárníci si objednali další zboží, protože sháňka po jódu pokračuje. Podle místního serveru jód aktuálně není v devíti z 15 místních lékáren, ale poptávka pokračuje.

Uzavření Dvinského zálivu představuje podle nejmenovaných zástupců vojenského námořnictva preventivní opatření ohledně místního rybolovu, protože do těchto vod se mohlo dostat vysoce toxické raketové palivo. To se během tří čtyř týdnů natolik rozředí, že přestane být nebezpečné. Navíc vojáci potřebují čas, aby našli a vyzvedli z moře kusy poničené techniky nutné k vyšetření příčin čtvrteční nehody.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované