Hlavní obsah

Rusko zakázalo vstup Jourové

Foto: Profimedia.cz

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Reklama

30. 4. 2021 18:02
aktualizováno • 30. 4. 2021 22:11

Rusko zakázalo vstup osmi činitelům ze zemí EU i z unijních struktur, včetně místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.

Článek

Rusko mimo jiné udělilo zákaz vstupu do země šéfovi Evropského parlamentu Davidovi Sassolimu a Jacquesu Mairovi, což je člen francouzské delegace v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. O situaci informovala agentura RIA Novosti s odvoláním na oznámení ruského ministerstva zahraničí. Podle ruské diplomacie je krok odvetou Moskvy za nové unijní sankce.

„Evropská unie pokračuje ve své politice jednostranných nelegitimních omezujících opatření namířených proti ruským občanům a organizacím,“ stojí v prohlášení, které ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo na webu s poukazem na březnové sankce vůči šesti Rusům. Moskva si přitom stěžuje, že EU odmítá všechny její návrhy na řešení vzájemných problémů dialogem a záměrně podkopává nezávislost ruské vnitřní a zahraniční politiky.

„Tato praxe je v rozporu s Chartou OSN a základními normami mezinárodního práva. Je doprovázena protiruskou hysterií záměrně podněcovanou v západních médiích. Není podložená důkazy. Všechny naše návrhy na řešení jakýchkoli problémových otázek vzniklých mezi Ruskem a EU přímým profesionálním dialogem jsou důsledně ignorovány nebo odmítány,“ stojí v prohlášení ruské diplomacie, které doplňuje seznam osmi osob, jež nyní mají zakázaný vstup do země.

„Co nejdůrazněji odsuzujeme dnešní rozhodnutí ruských orgánů zakázat osmi státním příslušníkům Evropské unie vstup na ruské území. Tato akce je nepřijatelná, postrádá jakékoli právní odůvodnění a je zcela neopodstatněná,“ zdůraznili ve společném prohlášení předseda Evropské rady Charles Michel, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropského parlamentu Sassoli. Rusko tak podle nich názorně ukázalo, že zvolilo konfrontaci s EU, místo aby souhlasilo se změnou negativního směřování dvoustanných vztahů.

„Neustálá snaha Ruska rozsévat dezinformace a podkopávat lidská práva si zaslouží silnou a stálou reakci. Pokud je to cena za říkání pravdy, pak ji ráda zaplatím,“ napsala ve své vlastní reakci mimo jiné místopředsedkyně EK Jourová. Dodala, že se na ruském seznamu octila v dobré společnosti a vyjádřila svou podporu dalším podobně postiženým.

Stopka i pro šéfku chemické laboratoře

Rusko podle Reuters také vykázalo tři úředníky z pobaltských zemí: Ivarse Abolinse, předsedu lotyšské Národní rady pro elektronická média, Marise Baltinse, ředitele lotyšského Státního jazykového centra, a Ilmara Tomuska, vedoucího estonského jazykového inspektorátu. Mezi těmi, komu nebude umožněn vstup do Ruska, je podle webu Deutsche Welle i šéf berlínské prokuratury Jörg Raupach.

Do Ruska bude mít nově zákaz vstupu i Asa Scottová, šéfka švédské Laboratoře chemické, biologické, radiační a jaderné bezpečnosti (CBRN), která potvrdila německé závěry ohledně otravy kritika Kremlu Alexeje Navalného látkou ze skupiny novičok. Navalnyj se z tehdejší otravy zotavil v Německu a po návratu do Ruska byl v lednu zadržen a v únoru odsouzen na 2,5 roku vězení za porušení podmínky v souvislosti s dřívějším odsouzením za zpronevěru, které bylo podle něj politicky motivované.

EU začátkem března uvalila sankce na čtyři ruské představitele, včetně generálního prokurátora Igora Krasnova a hlavního vyšetřovatele Alexandra Bastrykina kvůli uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného a potlačování pokojných protestů. Deset dní poté se země Unie shodly na prodloužení protiruských sankcí za narušování ukrajinské suverenity a územní celistvosti.

Ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu vyzvali členské země EU, aby koordinovaně vyhostily ruské diplomaty v reakci na zjištění českých tajných služeb o ruském podílu na explozích muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. V usnesení rovněž odsoudili ruské výhrůžky adresované Česku v následném diplomatickém sporu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované