Hlavní obsah

Schillerová chce zrušit slevu, která by pomohla lidem s nízkými příjmy

Foto: vlada.cz

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Reklama

21. 11. 2020 12:43

Bývalý ministr financí a nynější šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na stejné sociální síti označil „hlas ministryně“ za zoufalý.

Článek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) požádá Senát, aby z daňového balíčku vypustil zvýšení slevy na poplatníka a vrátil zákon poslancům.

Schválení návrhu na zvýšení slevy na poplatníka zároveň se snížením daně z příjmu, které prosazovalo vládní hnutí ANO, považuje za chybu. Schillerová to dnes uvedla na Twitteru.

Zopakovala, že obě opatření společně by znamenala pro veřejné rozpočty výpadek ve výši 130 miliard korun, z toho 31 miliard pro obce a 12 miliard pro kraje.

„Budu proto apelovat na senátory, aby balíček v této podobě vrátili Sněmovně s návrhem na vypuštění návrhu na trvalé snížení slevy,“ dodala Schillerová.

Návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka schválili ODS, Piráti, SPD, ČSSD, lidovci a TOP 09. A to ještě před hlasováním o Babišově návrhu na zrušení superhrubé mzdy a snížení sazby daně z příjmu na 15 procent.

Podle Ferjenčíkovy varianty se zvýší základní daňová sleva na poplatníka z 24 840 korun na průměrnou výši hrubé mzdy za předminulý rok. Předběžný odhad Českého statistického úřadu, který se však může ještě v řádu desítek korun měnit, činí 34 111 korun. Podle Pirátů měl být pouze alternativou k Babišově verzi, jenže nakonec prošly Sněmovnou oba návrhy.

Podle obou variant se bude úspora zvyšovat s rostoucím platem. Ferjenčíkův návrh ale pomůže více chudším pracovníkům, zatímco Babišův těm bohatším.

Ekonomové, vládní ČSSD či část opozice varují před rozvratem veřejných financí při stávající podobě daňového balíčku. Opatření kritizují i samosprávy, protože výrazně ovlivní příjmy krajů a obcí. Někteří politici odmítají i žádost, kterou Schillerová směřuje Senátu. „Smysl dává postupovat přesně naopak, nechat zvýšenou slevu na poplatníka, podpořit tak spravedlivě a přiměřeně možnostem ekonomiky všechny včetně rodin a vypustit patnáctiprocentní hazard Andreje Babiše,“ uvedl na Twitteru lidovecký poslanec Marek Výborný.

Bývalý ministr financí a nynější šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na stejné sociální síti označil „hlas ministryně“ za zoufalý.

„Za dnešní situace dává zvýšení slevy mnohem větší národohospodářskou logiku než Babišových 15 procent. Své cti dbalý ministr by nikdy nedovolil Sněmovně tu hrůzu schválit. A kdyby ji přesto schválila, tak by rezignoval,“ uvedl Kalousek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované