Hlavní obsah

Schvaluje mě 52 procent lidí, tvrdí Trump. Už dlouho tomu tak není, kontruje CNN

Foto: Shutterstock.com

Americký prezident Donald Trump.

Reklama

28. 8. 2018 16:02

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že v posledních průzkumech hodnotí kladně jeho práci 52 procent Američanů. Podle redaktora Chrise Cillizzy ze zpravodajské televize CNN ale tomu tak není, a ani v poslední stovce průzkumů nikdy nebylo.

Článek

Televize tak v úterý reagovala na nedělní pozdně večerní tweet, ve kterém se Trump chlubil, že v republikánské straně má podporu přes 90 procent jejích členů, tedy údajně nejvíce v historii, a celkově u 52 procent Američanů. Prezident k tomu dodal, že podporu má navzdory „falešným médiím“, která dělají všechno pro to, aby vypadal co nejhůře.

Podle Cillizzy není Trumpovo sebehodnocení vzhledem k jeho sebelásce nikterak překvapivé. Problém je prý ale v tom, že se neopírá o vůbec žádný veřejně dostupný průzkum, a to ani u agentur, které mu dávají nejvyšší hodnocení.

Podle agentury Rasmussen Reports, která vydává nejpříznivější výsledky pro republikány, se Trump za poslední týden těší podpoře nejvýše 46 procent lidí. Na hranici 50 procent dosáhl v poslední době jen počátkem srpna a v polovině tohoto měsíce. Od 51 do 59 procent měl pak jen v prvních dvou měsících po nástupu do úřadu. Od loňského března se pak už stabilně pohybuje mezi 45 a 50 procenty.

U ostatních agentur jsou výsledky podstatně horší. Poslední průzkum pro televizi NBC a list The Wall Street Journal hovoří o čtyřicetiprocentní podpoře Trumpovi a anketa pro televizi Fox News hlásí 41 procent. Nejpříznivější byla anketa pro časopis The Economist provedená agenturou YouGov, v níž má Trump podporu 46 procent dotázaných.

Cillizza spekuluje, že Trump si možná spletl zmíněných 52 procent v průzkumu pro NBC, která jsou ale v jeho neprospěch, což se nenamáhal si ověřovat.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované