Hlavní obsah

Šéf České televize se bude volit už na jaře. I kvůli volbám

Miliardy, s nimiž hospodaří Česká televize, jsou nejméně kontrolované veřejné peníze na světě, říká poslanec hnutí ANO Martin Komárek. (Video: Václav Dolejší)

 

Reklama

13. 1. 2017 7:35

Petru Dvořákovi končí mandát v září. Nástupce by ale mohl být znám už v dubnu.

Článek

Pokud všechno půjde podle plánu, už za měsíc začne ostré a politicky velmi citlivé předkolo české volební supersezony. Rada České televize vyhlásí konkurs na příštího generálního ředitele veřejnoprávní televize, který se své funkce ujme 1. října - zhruba tři týdny před sněmovními volbami, na něž v lednu 2018 naváže volba prezidentská.

„Ještě jsme to s kolegy v radě neprojednali, ale můj plán je, abychom v půlce února vyhlásili výběrové řízení,” říká předseda Rady ČT Jan Bednář. „Zhruba do konce března by se sešly přihlášky a během dubna, případně května, bychom zřejmě v několika kolech mohli vybrat nového ředitele.”

Dvořák: Nemohu ještě říct, zda budu obhajovat

Současnému generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi skončí mandát letos v září. A někdejší finančník z PPF, který do televizního byznysu vstoupil před 14 lety jako šéf TV Nova, zatím nechce říct, jestli se bude ucházet o dalších šest let v ředitelské pracovně na Kavčích horách s výhledem na Pražský hrad. „Není mi znám ani termín vypsání výběrového řízení, ani jeho podmínky, takže teď nemůžu seriózně říct, zda se přihlásím,” odpovídá stručně dvaapadesátiletý Dvořák.

Zdánlivě rutinní operace je samozřejmě mezi politiky, kteří do ní podle zákona nesmějí jakkoliv zasahovat, mimořádně pozorně sledována - hlavně kvůli době, v níž se má odehrát. Česká televize a zejména její zpravodajství má mezi politiky mnoho vášnivých kritiků. A mezi ty nejprominentnější patří prezident Miloš Zeman a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, předpokládaní favorité nadcházejících voleb. (Prezident Zeman ohlásí své rozhodnutí, zda bude kandidovat i v druhém volebním období, 10. března.)

Vyhnout se žhavé politické kampani

A blížící se volební kampaň je také jedním z důvodů, proč chce šéf Rady ČT Bednář vybrat ředitele s relativně velkou časovou rezervou před jeho nástupem do funkce. „Je pravda, že se s volbou nechceme časově sejít s nejžhavější fází kampaně,” připouští Bednář. „Co je ale mnohem důležitější: Považuji za slušnost, aby nový ředitel měl dostatek času připravit se na novou roli, například si uspořádat věci ve svém současném zaměstnání.”

  • Generální ředitelé ČT - Ivo Mathé (1992-1998), Jakub Puchalský (1998-2000), Dušan Chmelíček (2000), Jiří Hodač (2000-2001), Jiří Balvín (2001-2002), Petr Klimeš (prozatimní) 2002-2003, Jiří Janeček (2003-2011), Petr Dvořák (2011- ?)

„Jarní” termín volby má ještě jeden praktický důvod. 1. července končí mandáty třem z patnácti radních a není vůbec jisté, že se Sněmovně v nervózním čase začínající kampaně podaří zvolit všechny tři nové členy rady. Ke zvolení ředitele ČT je potřeba minimálně 10 hlasů - pokud by rada měla pouze dvanáct členů, zvyšuje se pravděpodobnost, že se její členové nedokážou na vítězi konkursu shodnout a televize zůstane v nejvypjatějším předvolebním období bez regulérního šéfa.

Perná atmosféra kolem ČT

Blížící se volba generálního ředitele není jediným důvodem, proč teď Česká televize prožívá značně hektické období. V Parlamentu zrovna leží důležité zákony. Díky prvnímu si má finančně polepšit, protože by si nově mohla uplatňovat nárok na odpočet daně z přidané hodnoty za pořízené zboží nebo služby ve stejném rozsahu, jako ho mohou uplatňovat komerční rozhlasové a televizní stanice.

Další zákon naopak ČT odmítá: Jde o velké změny řízení televize a dohledu nad ní. Návrh, který prosazuje hlavně hnutí ANO, má zcela změnit volbu Rady České televize i generálního ředitele.

A do toho včera Rada pro rozhlasové a televizní vysílání kritizovala ČT za „nevyvážené a neobjektivní zpravodajství“ při amerických prezidentských volbách. Veřejnoprávní médium prý nadržovalo kandidátce demokratů a mísilo zpravodajské informace s hodnotícími komentáři. Česká televize ovšem nařčení odmítá.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované