Hlavní obsah

Šéf policie odhalen v Peltově světě: „Je to kámoš,“ chlubil se fotbalový boss

Foto: Profimedia.cz

„V pondělí jdeme do toho. Osobně jsem rád, že už to začíná,“ řekl Seznam Zprávám Miroslav Pelta, kterého po víkendu u soudu čeká zahájení sledovaného případu sportovních dotací.

Reklama

12. 6. 2020 8:30

V době, kdy byl vyšetřován, se fotbalový boss Miroslav Pelta chlubil známostí s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým. „Teď jedeme na fotbal, na tajňáka. On se bojí, tak jedeme jenom ve třech,“ zachytily odposlechy.

Článek

Psal se červen roku 2017 a tehdy již bývalý šéf tuzemského fotbalu Miroslav Pelta opouštěl bránu vazební věznice. Soud vyhověl jeho stížnosti a rozhodl, že detektivové budou Peltu kvůli machinacím se sportovními dotacemi vyšetřovat na svobodě.

Kdo naopak s tímto scénářem nesouhlasil, byli státní zástupci. Měli podezření, že Pelta má až moc blízko k tehdejšímu policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému.

Seznam Zprávy nyní nahlédly do materiálů tohoto případu a ty ukazují, o co se obavy žalobců opíraly. Odposlechy na začátku roku 2017 zaznamenaly, jak se Pelta chlubí svými kontakty na policejní špičky tehdejší náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové. S ní domlouval, jaké kluby a společnosti by měly získat příspěvek od státu.

„Teď jedeme na fotbal spolu, na tajňáka. On se bojí, tak jedeme jenom ve třech,“ pronesl fotbalový boss.

Už tehdy, zhruba pět měsíců předtím, než Peltu policie na začátku května 2017 zatkla, mocný fotbalový šéf v rozhovorech s náměstkyní Kratochvílovou naznačoval, že se o něho policie zajímá. „Jako když se kamarádíš s Mirkem Janstou, tak jsi v okruhu. Takže samozřejmě Tomáš mi říká bacha, ten kámoš Mirek, Tuhý mi říká, vy jste tam jako všichni,“ vyprávěl Pelta.

Dnes říká, že od Tuhého, v současnosti velvyslance na Slovensku, žádné informace týkající se vyšetřování dotačního případu neměl. „Kdyby něco věděl a řekl, tak nás 3. 5. 2017 nesebrali. On to podle mě nevěděl, paní z vrchního státního zastupitelství to řešila ve svém kraji s vyšetřovateli z Ústí nad Labem,“ řekl Seznam Zprávám Pelta.

Jakékoliv nadstandardní vazby s Peltou popírá i nynější velvyslanec Tuhý. „Historicky jsem navštívil spoustu sportovních utkání, pana Peltu, kterého jsem znal z oficiálních jednání, jsem na žádné utkání nedoprovázel ani mi nebyly poskytovány žádné výhody,“ napsal Seznam Zprávám policejní exprezident. Dodal, že s Peltou se viděl pouze několikrát při oficiálních akcích, na téma Peltova vyšetřování prý nikdy nehovořili.

Pelta si však vzpomněl na jeden zápas české fotbalové ligy. „Jestli si dobře pamatuji, tak jsme se měli potkat v Ostravě na Baníku, on mu fandil,“ loví dnes Pelta v paměti.

Dělal jsem chytrého

Nebyl to jediný moment, kdy se Pelta před náměstkyní Kratochvílovou rozhovořil o svých údajných vazbách na policejního prezidenta Tuhého.

Jak ukazují nahrávky, například v dané době zjistil od tehdejšího bezpečnostního manažera Fotbalové asociace ČR Martina Syneckého, že v jeho kanceláři byl nainstalován odposlech.

„Neměli na to povolení, tak jsem šel za šéfem GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů), šel jsem i za Tomášem Tuhým,“ říkal Pelta náměstkyni Kratochvílové. „Oni udělali chybu, že ten odposlech chtěli dát do kanceláře. Já si to všechno nafotil, viděl jsem, co mi tam dali. Byla to karta s čipem. Chtěli to jenom na den, že druhej den jim to donese. Nemaj povolení, tak my teď čekáme, aby GIBS zaútočila. Nemůžeme se nechat vydírat,“ dodával Pelta.

To, že hovořil o kontaktech s generální inspekcí, byl podle jeho současných slov výmysl. „Já dělal před tou náměstkyní chytrého, nemohla ověřit, že říkám blbosti,“ vysvětluje dnes Pelta.

Exponovaný stůl na plese

Jak je zřejmé, obžalovaný fotbalový činovník nyní vztah s někdejším šéfem české policie bagatelizuje. Na dotaz, zda jej hostil například na zahraničních fotbalových výpravách jako jiné mocné politiky, úředníky či soudce, odpověděl, že nikoliv. „To ne, byla to česká liga a vyhlášení Fotbalisty roku. Měl (Tuhý) pěknou manželku, či přítelkyni,“ řekl Pelta Seznam Zprávám.

Vraťme se ještě do ledna 2017, kdy náměstkyni Kratochvílové vyprávěl historku z plesu. „Teď jsem byl na tom plese. Hele, poslouchej. Ti de*ilové, Vráťa Mynář s tím Martinem (míněn prezidentův poradce Nejedlý, pozn. red.), to jsou kluci, který nám dělaj servis různej. Já jsem takový univerzální hráč. Oni řekli, hele, sedíš u stolu číslo 30. Byl tam Milan Chovanec a Tomáš Tuhý, oni mě ti de*ilové chtěli dát tam,“ vykládal Pelta Kratochvílové.

Ke stolu s tehdejším ministrem vnitra a policejním prezidentem si však usednout nechtěl. „Já říkám, ty vole, po mně jdou policajti, chtějí mě sebrat zítra a oni mě ještě daj k nim. Ti budou hotoví. To jsou kamarádi. Co kamarádi, sv*ně. Chovanec je sv*ně, Tomáš Tuhý je kámoš, dobrej kluk,“ popisoval Pelta.

Dnes vidí situaci jinak. „Nebyli jsme kámoši. On byl spíš politik než policajt a fotbal měl rád, snažil se řešit blázny na těch stadionech,“ řekl Seznam Zprávám muž, který v důsledku své kauzy přišel o vedoucí funkci Fotbalové asociace ČR.

Po víkendu začne jeho vazby na mocné figury českého podnikatelského, politického a bezpečnostního světa zkoumat soud. „V pondělí jdeme do toho. Osobně jsem rád, že už to začíná,“ dodává Pelta.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované