Hlavní obsah

Senátoři si prodloužili večer, zvládli registr smluv i zákaz kožešinových farem

Senátoři jednali do pozdních nočních hodin. (Video: Pavlína Kosová)

 

Reklama

21. 7. 2017 9:00

Senátoři si ve čtvrtek odhlasovali, že budou jednat do pozdních nočních hodin. Dnes tak mají volno.

Článek

Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019. Novela má zakázat „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin".

Nová pravidla se budou vztahovat na chov lišek a norků. Na chov králíků nebo nutrií už ale ne. Chovatelé, kteří budou muset svůj byznys zavřít, by měli dostat od státu finanční kompenzaci.

Jak vysokou? O tom by měla rozhodnout vyhláška Ministerstva zemědělství.

Výjimky pro Budvar i ostatní

Senátoři se dostali i k projednávání poslanecké novely zákona o registru smluv, podle níž by se měly zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun týkající se státu, krajů, obcí a jejich podniků a organizací.

K novele nezaujali žádné stanovisko, což znamená, že na podpis k prezidentovi se dostane ve znění, které prošlo Poslaneckou sněmovnou.

Pokud prezident zákon podepíše, z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru bude mít výjimku národní podnik Budějovický Budvar a částečné výjimky pak některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí.  Do evidence se nebudou vkládat také smlouvy, které se týkají nakládání s výbušninami, a kolektivní smlouvy.

Určité výjimky dostanou i Česká televize a Český rozhlas v případě například mimořádných přenosů nebo licenčních práv na sportovní utkání a veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce u smluv, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované