Hlavní obsah

Severní Korea oslavila výročí masivní vojenskou přehlídkou. Neukázala ale své nejmodernější rakety

Vojenská přehlídka v Pchjongjangu při oslavách 70. výročí vzniku Severní Koreje. (Video: AP)

 

Reklama

9. 9. 2018 7:09

Nedělní vojenská přehlídka v Pchjongjangu při oslavách 70. výročí vzniku Severní Koreje se obešla bez mezikontinentálních balistických raket. Podle reportéra agentury AFP byly k vidění pouze střely krátkého doletu. Neobvyklý prostor byl věnován rozvoji ekonomiky.

Článek

Přehlídka byla ostře sledována a pozorovatelé v ní hledají signály ohledně vyjádřeného odhodlání KLDR dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova. Velkolepá prezentace balistických raket by byla mnohými vnímána jako provokace, napsala BBC.

I přes absenci nejsofistikovanějších raket označuje agentura AP dnešní průvod centrem Pchjongjangu za „obří”. Téměř polovina prostoru ale údajně byla věnována „úsilí civilistů na pozvednutí ekonomiky”.

Důraz na hospodářství podle AP podtrhuje novou strategii severokorejského vůdce Kim Čong-una, který nyní upřednostňuje rozvoj ekonomiky.

Za vývoj mezikontinentálních střel, které by teoreticky mohly dopravit jadernou hlavici až na území Spojených států, byly na KLDR opakovaně uvalovány mezinárodní sankce.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované