Hlavní obsah

Sex může způsobit zástavu srdce jen velmi zřídka, tvrdí vědci

Sex může podle kalifornských vědců způsobit srdeční zástavu jen velmi vzácně.

 

Reklama

13. 11. 2017 17:35

Pohlavní styk způsobuje zástavu srdce jen velmi vzácně. Výrazně náchylnější jsou k tomuto jevu muži. Vychází to ze studie vědců z kardiologického institutu v Los Angeles.

Článek

Vědci z kalifornského kardiologického institutu Cedars-Sinai zjistili, že sex může způsobit srdeční zástavu jen ojediněle. Podle člena výzkumného týmu Sumeeta Chugha se jedná o první studii, která se zabývá sexuální aktivitou v souvislosti s jejím možným vlivem na srdeční zástavu. Informaci přinesl web stanice BBC.

Z více než 4500 zkoumaných případů zástav srdce se souvislost se sexem prokázala pouze u 34. Z toho 32 případů zaznamenali vědci u mužů.

Sex je tedy u zkoumaného vzorku příčinou zástavy méně než v jednom procentu případů. Vědci při výzkumu vycházeli z nemocničních záznamů z Portlandu z let 2002 až 2015.

Lékaři kromě nových poznatků upozornili i na špatnou úroveň první pomoci. Masáž srdce podle jejich výzkumu poskytla svým partnerům, kterým se při nebo po sexu zastavilo srdce, jen třetina lidí.

Při srdečním selhání dochází k zástavě srdce, které náhle přestane bít. Člověk následně upadne do bezvědomí a přestane dýchat. Pokud nedojde k resuscitaci, může mít situace fatální dopad.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Zástava

Doporučované