Hlavní obsah

Sherlock Senior. Vzdělávací program o médiích pro seniory

Sherlock Senior a návštěva v našem studiu Večerních zpráv.

31. 7. 16:28

Sherlock Senior je vzdělávací program o médiích, který pořádají Seznam Zprávy. Je to stáž v pražské redakci i semináře po republice. Je to možnost vyzkoušet si novinářskou práci i dozvědět se něco o dezinformacích. Je to vzdělávání na internetu i osobní setkání s tvářemi Seznamu v naší redakci. Jsou to semináře o sociálních sítích, internetu, dezinformacích, zpravodajství a vůbec o médiích.

Článek

Pro koho je Sherlock Senior?

Sherlock Senior je program pro všechny zájemce v důchodovém věku, kteří sledují, jak se mění svět kolem nich, a chtěli by lépe porozumět médiím, internetu, sociálním sítím, informacím a dezinformacím. Je to program pro seniory v Praze, v Brně i v Jilemnici – stačí mít jen chuť dozvědět se něco nového.

Co je Sherlock Senior?

Sherlock Senior je vzdělávací program a můžete se ho zúčastnit osobně i online. Vyberte si, co vás zajímá:

 • Přihlaste se na mediální kurz třeba v Brně, Budějovicích nebo v naší pražské redakci.
 • Odebírejte náš zpravodaj o dezinformacích.
 • Řekněte o našem programu svým přátelům, rodičům nebo prarodičům.
 • Posílejte nám zprávy, které Vám připadají podezřelé.

Zaujala vás některá možnost? Přečtěte si detaily níže a napište nám, o co máte zájem.

Kontakt:

sherlock.senior@firma.seznam.cz / +420 604 586 980

Přihlaste se na mediální školu ve svém městě

Zajímá vás, jak fungují média? Chcete vědět, kde vznikají zprávy? Rádi byste zjistili víc o dezinformacích, hoaxech a řetězových e-mailech? A jste už v důchodu? Přihlaste se na některý z našich seminářů a my Vám před kurzem napíšeme více podrobností. Nezapomeňte o tom říct i svým přátelům! :)

Jilemnice

Mediální škola se koná 22. října od 13 do 17 hodin ve Společenském domě Jilm. Vstup je zdarma, občerstvení zajištěno. (Tato mediální škola už proběhla. Jste z Krkonoš a mrzí vás, že jste ji prošvihli? Zaregistrujte se alespoň do našeho zpravodaje o řetězových e-mailech.)

Brno

Mediální škola se koná 21. a 22. listopadu od 13 do 16 hodin ve Sborovém domě na Opletalově 6. Vstup je zdarma, občerstvení zajištěno. (Tato mediální škola je už bohužel zaplněná. Připravujeme nyní náhradní termín na začátku příštího roku, i tam je však již zaplněná kapacita. Mrzí vás, že jste ji prošvihli? Zaregistrujte se alespoň do našeho zpravodaje o řetězových e-mailech, kde se zároveň dozvíte o případných dalších termínech.)

České Budějovice

Mediální škola se koná 5. prosince od 10 do 17 hodin v Jihočeské vědecké knihovně na Lidické 1. Vstup je zdarma, občerstvení zajištěno. Registrujte si místa na tomto odkazu.

Pardubice

Mediální škola se koná 11. prosince od 13 do 18 hodin v pardubické Sokolovně Na Olšinkách (Jiráskova 29). Vstup je zdarma, občerstvení zajištěno. Registrujte si místa na tomto odkazu.

Příští rok se plánujeme vypravit třeba do Hradce Králové, Ivančic nebo do Uherského Hradiště. Rádi byste nás pozvali i k vám? Napište na sherlock.senior@firma.seznam.cz a zkusíme se domluvit.

Co vás čeká?

 • Kde se berou zprávy a jak víme, že jim můžeme věřit. Jak vypadá práce novináře a jak funguje redakce?
 • Zprávy v čase internetu a sociálních sítí. Jak poznat seriózní informace a můžeme si je sami ověřovat?

Jak to vypadalo na našich předchozích seminářích, se můžete podívat se na letních a podzimních fotkách z Prahy nebo Jilemnice.

Odebírejte zpravodaj

Chcete vědět, kde se berou hromadné e-maily, které vám chodí do schránky, proč je někdo posílá a jestli vám mohou uškodit? Odebírejte náš zpravodaj. A nebojte se zahlcení schránek, posíláme ho jednou měsíčně. Zaregistrovat se můžete zde:

Sherlock Senior Newsletter

1. 10. 2018 11:50

Přihlaste se na čtyřdenní mediální školu v Praze

Zajímá vás, jak fungují média? Chcete vědět, kde vznikají zprávy? Rádi byste zjistili víc o dezinformacích, hoaxech a řetězových e-mailech? A jste už v důchodu? Přihlaste se na některý z našich seminářů.

Kde a kdy bude probíhat?

 • Podzimní termín - 1.-4. října 2019 (Podzimní mediální škola již proběhla)
 • Zimní termín - 6.-9. ledna 2020 (Tento termín je momentálně zaplněný.)

Mediální škola se koná v redakci Seznam Zpráv na pražském Andělu, a to vždy v odpoledních hodinách. Co Vás čeká?

 • Seznámení s ostatními Sherlocky u kávy. Představení mediální školy. Podíváte se do naší redakce, studií a zjistíte více o naší práci.
 • Kde se berou zprávy a jak víme, že jim můžeme věřit? Cesta od události k titulku. Vyzkoušíte si, jak funguje zpravodajství.
 • Sociální sítě. Poznejte Twitter, Facebook a Instagram. Jak na sítích kolují informace, koho na nich můžeme najít a proč zajímají novináře?
 • Dezinformace. Čemu můžeme věřit? Jak se šíří nepravdy a co je za řetězovými e-maily? A jak můžeme informace sami ověřovat?

Důchod vás teprve čeká? Zajděte na kávu s babičkou

Myslíte, že by vaši rodiče nebo prarodiče měli zájem o naše mediální kurzy? Těžko se orientují na internetu a sociálních sítích? Neví si rady s řetězovými e-maily, které jim chodí do schránky? Vemte je na Kafe s babi a pomožte jim se přihlásit na náš seminář nebo si zaregistrovat newsletter.

Projekt Kafe s babi se snaží zprostředkovat kontakt mezi generacemi a pobídnout vnoučata k tomu, aby trávila s prarodiči více času. Mladí lidé můžou vyrazit s babičkou ven a vzít ji do jejich oblíbeného podniku, kde si popovídají, utuží svůj vztah a podělí se o názory i zkušenosti. Zapojené kavárny či divadla podporují tuto iniciativu speciálními nabídkami pro prarodiče od slev na vstupenky po kávu a dortík zdarma. A aby se dědečci necítili ochuzeni, funguje zároveň i Pivo s dědou.

Pomozte nám a pošlete hoax

Čtete zprávu a nějak se vám nezdá? Přišel vám podezřelý mail? Sbíráme podněty na dezinformace, hoaxy a řetězové e-maily! Budeme rádi, když nám budete posílat jakékoli tipy, abychom měli přehled, co právě koluje mezi lidmi a mohli zlepšovat naši práci. Jakékoli materiály uvítáme na adrese poslihoax@seznam.cz.

Senioři si vyzkoušeli, jak se připravují Večerní zprávy. (Video: Seznam Zprávy)

Reakce předchozích účastníků

“Mám jen samou chválu za Váš přístup k nám všem a perfektně vybrané přednášky. Můj dík patří i přednášejícím za zajímavé přednesy. Prostě díky Vám se dobrá věc podařila a pokud bude v budoucnu pokračování – už předem se těším. Musím se také pochlubit: došel mi „fejk“ od spolužačky a na můj email, ať mi už nic takového nepřeposílá, chtěla vědět, jak jsem ho poznala. A tak jsem jí na základě poznámek ze čtvrteční přednášky tuto informaci poslala. Patří Vám všem, včetně Seznamu, moje díky a ráda svoje poznání budu šířit dále.”

paní Helena, Praha

“Minulý týden byl pro mne opravdu nezapomenutelný zážitek. Prožít čtyři odpoledne v tak přátelském ovzduší, jaké jste Vy všichni pro nás vytvořili, se jen tak někomu nepoštěstí. Děkuji. Poznala jsem naprosto neznámé prostředí, ve kterém jsem se cítila přirozeně. Také jsem poznala osobnosti, které vídám na obrazovce, a osobnosti, které jsou uvedeny v titulcích. A to je velký zážitek. Ještě jednou děkuji za příjemně strávené chvíle ve Vaší společnosti. Pokud v celém státě bude hodně takových šikovných mladých lidí, vidím budoucnost dobře. Těším se na nějaké nové setkání. Pokračování kursu se určitě ráda zúčastním.”

paní Ilona, Náchod

“Rád bych znovu poděkoval za příležitost zúčastnit se Letní školy. Stáž byla bezvadná, velice se mi velmi líbila. Program byl pestrý, velice zajímavý a byl dobře poskládán. Ocenil jsem Vaši flexibilitu a že jste dokázaly vytvořit relaxovanou atmosféru, což je, myslím, zvláště v případě seniorů oboje důležité. Účast na podobném programu je pro ně/nás, jak jste jistě zaznamenaly, též společenskou událostí. Budu moc rád, pokud se někdy opět setkáme.”

pan Jiří, Praha

“Staraly jste se o nás na 200 %! Stále usměvavé, příjemné.. Přednášky byly velice zajímavé, ale to, co bylo snad nejlepší, jak jste nás zapojovali „do hry“. Je úplně něco jiného poslouchat, jak se co dělá, a zkoušet to sám. Nejen že to zbavovalo jakékoli únavy, ale nutilo nás to přemýšlet, zkoušet, ptát se. A blok je málem celý popsaný… Tento zážitek píši nejen jako můj hluboký prožitek, ale i jako „profík“ – jsem psycholožka a přesně takhle by měla vypadat všechna školení nebo výuka. Certifikát už je v rámečku a až si koupím hřebíček, tak bude viset na stěně. Ať Vám lidé dělají taky takovou radost, jako vy jste udělali nám.”

paní Hana, Hostivice

“Chtěla jsem ještě jednou poděkovat za ty čtyři příjemné a zajímavé dny u Vás v redakci. Nejenže se člověk dozvěděl mnoho věcí o mediální gramotnosti, pochopil profese, které jsou s redakční tvorbou a vysíláním spojené, ale i poznal mnoho vesměs mladých lidí, kteří byli ochotni se nám věnovat. Potkávala jsem se jen se slušností a pochopením. Takové prosté věci, které chybí na mnoha místech, kde by měly být samozřejmostí. Protože člověk se nemůže dívat na věc jen ze svého pohledu, ale vnímat i protějšek. Ještě jednou děkuju a přeju krásný zbytek léta jen s příjemnými a veselými zprávami.”

paní Drahomíra, Praha

“Váš kurz pro nás seniory byl moc prima, byla jsem ráda, že jsem nahlédla do věcí v počítačové oblasti, které pro mne i další přátele byly neznámé. Dívky, které nás kurzem prováděly, byly sympatické, milé, s porozuměním pro nás. Často nás měly k tomu říci svůj názor, dotaz, vysvětlení. Atmosféra přijetí pro nás byla přátelská, na stole hezky upravené zákusky, ovoce, voda, káva – jako návštěva u kamarádů. I vaši kolegové se k nám chovali moc hezky, s porozuměním. Dosud jsem preferovala zprávy ČT 1, teď ráda sleduji vaše zprávy v 19:30. Vaše pojetí zpráv je přirozené, pro diváky zajímavé. Moc vám děkuji za to, že jsem mohla projít tímto kurzem, poučit se a nahlédnout do práce redaktorů a dalších profesí.”

paní Věra, Praha

“Děkujeme moc za zajímavé až vyčerpávající materiály, stejně jako za skvělý kurs a vlídné zacházení. Seminář měl velice dobrou stavbu od základů po top informace k fake news / hoaxům. Přínosný byl i menší počet účastníků a naproti tomu možnost slyšet a setkat se s řadou Vašich kolegů a kolegyň. Sherlockům zdar!”

pan Mojmír a paní Jana, Uherské Hradiště

„Velice mne zaujal přístup všech pracovníků – jejich elán, zájem o práci bez ohledu na čas. Pro mne bylo také zajímavé, kolik pracovníků bylo v jedné obrovské místnosti, kde byl klid a všichni se zajímali o svou práci. To jsem já za 43 let práce nezažila. Dále musím poděkovat vám, jak jste se nám plně věnovali a splnili každé naše přání. A nakonec prosím o tlumočení díku všem přednášejícím. Ať se vám všem nadále daří.“

paní Miloslava, Praha

„S tématem dezinformací se „potkávám“ asi 1,5 roku a každý seminář je přínosem. Novináři přicházejí z různých médií a tím je prezentace jejich práce pokaždé trochu jiná a zajímavá. Seminář, který se koná přímo v redakcích, umožňuje nám, laikům přiblížit se atmosféře, která je v redakcích. A v Seznamu jsem měla pocit, že tam panuje pohoda. Přeji vám, ať je ta pohoda trvalá a daří se vám ji předávat i přes média. Jsem ráda, že jsem měla možnost semináře se zúčastnit a moc vám děkuji za zajímavé čtyři odpoledne.“

paní Jana, České Budějovice

„Bylo to pro mne setkání se skvělými lidmi, kteří svým zaujetím a profesionalitou dávají naději, že v Čechách jsou i dnes „všichni ti bystří mladí muži a ženy“ (vypůjčeno od J. Škvoreckého, název knihy o filmařích „nové vlny“, pro mne vystihující můj dojem). Díky za organizaci, obsah a využití času. Také děkuji za pokoru, s jakou novináři přistupují ke své práci, objektivitu a zároveň pevnost v ověřených informacích.“

paní Dagmar, Praha

Doporučené