Hlavní obsah

Sherlock Senior. Vzdělávací program o médiích pro seniory

Sherlock Senior a návštěva v našem studiu Večerních zpráv.

Reklama

31. 7. 2019 16:28

Sherlock Senior je vzdělávací program o médiích, který pořádají Seznam Zprávy. Je to stáž v pražské redakci i semináře po republice. Je to možnost vyzkoušet si novinářskou práci i dozvědět se něco o dezinformacích. Je to online vzdělávání i osobní setkání s tvářemi Seznamu v naší redakci. Jsou to semináře o sociálních sítích, internetu, dezinformacích, zpravodajství a vůbec o médiích.

Článek

Pro koho je Sherlock Senior?

Sherlock Senior je program pro všechny zájemce v důchodovém věku, kteří sledují, jak se mění svět kolem nich, a chtěli by lépe porozumět médiím, internetu, sociálním sítím, informacím a dezinformacím. Je to program pro seniory v Praze, v Brně i v Ivančicích – stačí mít jen chuť dozvědět se něco nového.

Kontakt: sherlock.senior@firma.seznam.cz / 777 879 481

On-line kurzy mediálního vzdělávání

Můžete se přihlásit na bezplatné on-line kurzy mediálního vzdělávání a vybrat si z pěti zajímavých témat. Nabídku naleznete zde.

Přihlaste se na mediální školu ve svém městě

Zajímá vás, jak fungují média? Chcete vědět, kde vznikají zprávy? Rádi byste zjistili víc o dezinformacích, hoaxech a řetězových e-mailech? A jste už v důchodu? Přihlaste se na některý z našich seminářů. Ty pražské se odehrávají v naší redakci na Andělu a čtyři dny, naše výjezdy do dalších měst jsou kratší, vždy na jeden či dva dny. Vstup je vždy zdarma, občerstvení zajištěno, před kurzem Vám napíšeme více podrobností. Nyní jsou potvrzenmé tyto termíny a města:

Praha: 16.-19. února 2021, naše redakce na Andělu (Radlická 10). Registrovat se můžete zde.

Praha: 25.-28. května 2021, naše redakce na Andělu (Radlická 10). Registrovat se můžete zde.

Louny: 9.-10. června 2021, Městská knihovna Louny na Mírovém náměstí. Registrovat se můžete zde.

Těšíme se na vás!

  • Jak vypadá práce novináře, jak funguje redakce a kde se berou zprávy?
  • Jak média proměnil internet a jak se orientovat v informacích?

Informace se stále aktualizují, momentálně připravujeme termíny na jaro. Rádi byste nás pozvali i do vašeho města? Napište nám na sherlock.senior@firma.seznam.cz a domluvíme se.

Semináře, které již proběhly: Praha (1.-4. července), Praha (8.-11. července), Praha (1.-4. října), Jilemnice (22. října), Brno (21.-22. listopadu), České Budějovice (5. prosince), Pardubice (11. prosince), Praha (6.-9. ledna), Brno (13.-14. února)

Mrzí vás, že jste prošvihli seminář ve svém městě? Zaregistrujte se alespoň do našeho zpravodaje o řetězových e-mailech. Jak to vypadalo na našich předchozích seminářích, se můžete podívat na fotkách.

Odebírejte zpravodaj

Chcete vědět, kde se berou hromadné e-maily, které vám chodí do schránky, proč je někdo posílá a jestli vám mohou uškodit? Odebírejte náš zpravodaj – posíláme ho jednou měsíčně. Zaregistrovat se nebo si přečíst předchozí čísla můžete zde:

Sherlock Senior Newsletter

1. 10. 2018 11:50

Důchod vás teprve čeká? Zajděte na kávu s babičkou

Myslíte, že by vaši rodiče nebo prarodiče měli zájem o naše mediální kurzy? Těžko se orientují na internetu a sociálních sítích? Neví si rady s řetězovými e-maily, které jim chodí do schránky? Vemte je na Kafe s babi a pomožte jim se přihlásit na náš seminář nebo si zaregistrovat newsletter.

Projekt Kafe s babi se snaží zprostředkovat kontakt mezi generacemi a pobídnout vnoučata k tomu, aby trávila s prarodiči více času. Mladí lidé můžou vyrazit s babičkou ven a vzít ji do jejich oblíbeného podniku, kde si popovídají, utuží svůj vztah a podělí se o názory i zkušenosti. Zapojené kavárny či divadla podporují tuto iniciativu speciálními nabídkami pro prarodiče od slev na vstupenky po kávu a dortík zdarma. A aby se dědečci necítili ochuzeni, funguje zároveň i Pivo s dědou.

Nevíte si rady s nějakou zprávou?

Čtete zprávu a nějak se vám nezdá? Přišel vám podezřelý mail? Dostala se k vám informace a vy si nejste jisti, jestli jí můžete věřit?

Podívejte se na Sherlockovu příručku o falešných informacích. Najdete v ní takový návod, podle kterého můžete důvěryhodnost zprávy sami ověřit – stačí si položit několik jednoduchých otázek. Kromě návodu v příručce najdete i kvíz nebo slovníček.

Měli byste zájem ji od nás dostat vytištěnou? Napište nám na skoly@firma.seznam.cz a my vám ji rádi zašleme poštou.

Kromě toho také sbíráme podněty na dezinformace, hoaxy a řetězové e-maily. Budeme rádi, když nám budete posílat jakékoli tipy, abychom měli přehled, co právě koluje na internetu, a mohli zlepšovat naši práci. Jakékoli materiály uvítáme na adrese poslihoax@seznam.cz.

Senioři si vyzkoušeli, jak se připravují Večerní zprávy. (Video: Seznam Zprávy)

Reakce předchozích účastníků

„Mám jen samou chválu za Váš přístup k nám všem a perfektně vybrané přednášky. Můj dík patří i přednášejícím za zajímavé přednesy. Prostě díky Vám se dobrá věc podařila a pokud bude v budoucnu pokračování – už předem se těším. Musím se také pochlubit: došel mi „fejk“ od spolužačky a na můj email, ať mi už nic takového nepřeposílá, chtěla vědět, jak jsem ho poznala. A tak jsem jí na základě poznámek ze čtvrteční přednášky tuto informaci poslala. Patří Vám všem moje díky a ráda svoje poznání budu šířit dále.”

paní Helena, Praha

„Minulý týden byl pro mne opravdu nezapomenutelný zážitek. Prožít čtyři odpoledne v tak přátelském ovzduší, jaké jste Vy všichni pro nás vytvořili, se jen tak někomu nepoštěstí. Děkuji. Poznala jsem naprosto neznámé prostředí, ve kterém jsem se cítila přirozeně. Také jsem poznala osobnosti, které vídám na obrazovce, a osobnosti, které jsou uvedeny v titulcích. A to je velký zážitek. Pokud v celém státě bude hodně takových šikovných mladých lidí, vidím budoucnost dobře. Těším se na nějaké nové setkání.“

paní Ilona, Náchod

„Rád bych znovu poděkoval za příležitost zúčastnit se Letní školy. Stáž byla bezvadná, velice se mi velmi líbila. Program byl pestrý, velice zajímavý a byl dobře poskládán. Ocenil jsem Vaši flexibilitu a že jste dokázaly vytvořit relaxovanou atmosféru, což je, myslím, zvláště v případě seniorů důležité. Účast na podobném programu je pro ně/nás, jak jste jistě zaznamenaly, též společenskou událostí. Budu moc rád, pokud se někdy opět setkáme.“

pan Jiří, Praha

„Staraly jste se o nás na 200 %! Stále usměvavé, příjemné.. Přednášky byly velice zajímavé, ale to, co bylo snad nejlepší, jak jste nás zapojovali „do hry“. Je úplně něco jiného poslouchat, jak se co dělá, a zkoušet to sám. Nejen že to zbavovalo jakékoli únavy, ale nutilo nás to přemýšlet, zkoušet, ptát se. A blok je málem celý popsaný… Tento zážitek píši nejen jako můj hluboký prožitek, ale i jako „profík“ – jsem psycholožka a přesně takhle by měla vypadat všechna školení nebo výuka. Certifikát už je v rámečku a až si koupím hřebíček, tak bude viset na stěně. Ať Vám lidé dělají taky takovou radost, jako vy jste udělali nám.”

paní Hana, Hostivice

„Chtěla jsem ještě jednou poděkovat za ty čtyři příjemné a zajímavé dny u Vás v redakci. Nejenže se člověk dozvěděl mnoho věcí o mediální gramotnosti, pochopil profese, které jsou s redakční tvorbou a vysíláním spojené, ale i poznal mnoho vesměs mladých lidí, kteří byli ochotni se nám věnovat. Potkávala jsem se jen se slušností a pochopením. Takové prosté věci, které chybí na mnoha místech, kde by měly být samozřejmostí. Protože člověk se nemůže dívat na věc jen ze svého pohledu, ale vnímat i protějšek. Ještě jednou děkuju a přeju krásný zbytek léta jen s příjemnými a veselými zprávami.“

paní Drahomíra, Praha

„Váš kurz pro nás seniory byl moc prima, byla jsem ráda, že jsem nahlédla do věcí v počítačové oblasti, které pro mne i další přátele byly neznámé. Dívky, které nás kurzem prováděly, byly sympatické, milé, s porozuměním pro nás. Často nás měly k tomu říci svůj názor, dotaz, vysvětlení. Atmosféra přijetí pro nás byla přátelská, na stole hezky upravené zákusky, ovoce, voda, káva – jako návštěva u kamarádů. I vaši kolegové se k nám chovali moc hezky, s porozuměním. Dosud jsem preferovala zprávy ČT 1, teď ráda sleduji vaše zprávy v 19:30. Vaše pojetí zpráv je přirozené, pro diváky zajímavé. Moc vám děkuji za to, že jsem mohla projít tímto kurzem, poučit se a nahlédnout do práce redaktorů a dalších profesí.“

paní Věra, Praha

„Děkujeme moc za zajímavé až vyčerpávající materiály, stejně jako za skvělý kurs a vlídné zacházení. Seminář měl velice dobrou stavbu od základů po top informace k fake news / hoaxům. Přínosný byl i menší počet účastníků a naproti tomu možnost slyšet a setkat se s řadou Vašich kolegů a kolegyň. Sherlockům zdar!“

pan Mojmír a paní Jana, Uherské Hradiště

„Velice mne zaujal přístup všech pracovníků – jejich elán, zájem o práci bez ohledu na čas. Pro mne bylo také zajímavé, kolik pracovníků bylo v jedné obrovské místnosti, kde byl klid a všichni se zajímali o svou práci. To jsem já za 43 let práce nezažila. Dále musím poděkovat vám, jak jste se nám plně věnovali a splnili každé naše přání. A nakonec prosím o tlumočení díku všem přednášejícím. Ať se vám všem nadále daří.“

paní Miloslava, Praha

„S tématem dezinformací se „potkávám“ asi 1,5 roku a každý seminář je přínosem. Novináři přicházejí z různých médií a tím je prezentace jejich práce pokaždé trochu jiná a zajímavá. Seminář, který se koná přímo v redakcích, umožňuje nám, laikům, přiblížit se atmosféře, která je v redakcích. A v Seznamu jsem měla pocit, že tam panuje pohoda. Přeji vám, ať je ta pohoda trvalá a daří se vám ji předávat i přes média. Jsem ráda, že jsem měla možnost semináře se zúčastnit a moc vám děkuji za zajímavé čtyři odpoledne.“

paní Jana, České Budějovice

„Bylo to pro mne setkání se skvělými lidmi, kteří svým zaujetím a profesionalitou dávají naději, že v Čechách jsou i dnes „všichni ti bystří mladí muži a ženy“ (vypůjčeno od J. Škvoreckého). Díky za organizaci, obsah a využití času. Také děkuji za pokoru, s jakou novináři přistupují ke své práci, objektivitu a zároveň pevnost v ověřených informacích.“

paní Dagmar, Praha

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené