Hlavní obsah

Situace je nadmíru výtečná, řekl k nákaze Trump. Experti tvrdí opak

Foto: Hindustan Times, Getty Images

Americký prezident Donald Trump na návštěvě Indie.

Reklama

26. 2. 2020 8:18

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou na tom Spojené státy „nadmíru dobře“, co se týká připravenosti na epidemii nového koronaviru. Prezidentovi oponuje americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle něj není otázkou, jestli se v USA koronavirus začne šířit, ale kdy se začne šířit.

Článek

Již v úterý vyzvaly americké zdravotnické úřady občany, aby se začali připravovat na šíření nového typu koronaviru ve Spojených státech. „Data z posledních týdnů o šíření do dalších zemí zvýšila naše obavy i očekávání, že nákaza propukne i mezi našimi občany,“ řekla novinářům Nancy Messonnierová z CDC. Podle ní zatím není známo, kdy nákaza do Spojených států dorazí ani jak složitá situace bude.

Messonnierová takto vystoupila jen několik hodin poté, co prezident Trump hovořil o koronaviru na tiskové konferenci v Indii, kde řekl, že situace „v naší zemi je pod kontrolou“. „Myslím si, že celou situaci ohledně koronaviru zvládneme,“ řekl Trump.

Koronavirem se v úterý zabývali i senátoři. Před senátem vystoupil ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf, podle kterého „riziko zůstává nízké“ a vakcína proti koronaviru má dorazit v řádu měsíců. Tomu oponoval senátor John Kennedy, podle něhož dostali senátoři předchozí den informaci, že vakcína dorazí mnohem později.

„Vaše čísla nejsou stejná jako čísla CDC,“ řekl v senátu Kennedy. „Nevíte, proč máte takové nesrovnalosti?“ Wolf Kennedymu odpověděl, že si nebyl jistý, kolik Američanů by mohlo být nakaženo nebo jak dobře je země zásobena maskami a ventilátory. „Měl byste nás udržet v bezpečí. A Američané si zaslouží jasné odpovědi na otázky ohledně koronaviru – a já je od vás nedostal,“ reagoval Kennedy. „S tím nesouhlasím,“ odpověděl Wolf.

Varování před koronavirem vydal i americký ministr zdravotnictví Alex Azar. Senátnímu výboru sdělil, že se ve Spojených státech pravděpodobně vyskytnou další případy nákazy, a zákonodárce požádal, aby na boj s epidemií vyčlenili 2,5 miliardy dolarů (58 miliard korun).

Demokratický senátor Chuck Schumer uvedl, že celosvětová epidemie zastihla prezidenta Donalda Trumpa a jeho administrativu „v nedbalkách“ a že vláda postrádá komplexní plán, jak nákaze čelit. Dodal, že administrativa by na zvládání epidemie měla vyčlenit alespoň 3,1 miliardy dolarů (72 miliard korun).

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované