Hlavní obsah

Skláním se a prosím o odpuštění. Prezident Německa vzdal hold obětem druhé světové války

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Prezident Německa vzdal hold obětem druhé světové války. (Video: TVP)

 

Reklama

1. 9. 2019 11:23

Omluva po osmdesáti letech. Prezident Německa vzdal hold obětem druhé světové války.

Článek

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se v neděli na vzpomínkové akci k 80. výročí vypuknutí druhé světové války omluvil obětem německé agrese. Podle médií tak učinil za přítomnosti polského prezidenta Andrzeje Dudy ve středopolské Wieluni u Lodže, kde si nálet na začátku války vyžádal první mrtvé v tomto světovém konfliktu.

Duda se sešel se Steinmeierem k pietní akci brzy ráno, vzpomínková akce začala ve 04:40, což byl podle přeživších čas, kdy začaly padat první bomby. Mezi hosty byli i přeživší náletu, který si vyžádal odhadem 1200 obětí a který zničil 70 % města. Pieta začala minutou ticha.

Duda v projevu poděkoval Steinmeierovi, že se vzpomínky bolestivého výročí zúčastnil, poznamenala agentura DPA. Nálet na Wieluň označil za teror a kruté barbarství. „Světová válka změnila svět. To nesmíme nikdy zapomenout,“ řekl Duda.

Německý prezident ve své řeči uvedl, že to byli Němci, kdo se v Polsku dopustil zločinů proti lidskosti. „Skláním se před oběťmi přepadení Wieluně. Skláním se před polskými oběťmi německé krutovlády. A prosím o odpuštění,“ řekl Steinmeier.

Pieta se brzy ráno konala také na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk, a to za účasti polského premiéra Mateusze Morawieckého a místopředsedy Evropské komise (EK) Franse Timmermanse. Útok německých jednotek na tamní polskou posádku za úsvitu 1. září 1939 byl dlouho považován za začátek druhé světové války, první bomby ale dopadly na Wieluň.

„Noc je nejčernější těsně před svítáním. Polsko útok nacistického Německa zaskočil a znamenal nejčernější dny v našich dějinách,“ prohlásil premiér Morawiecki. „Boj Poláků na Westerplatte měl trvat sedm hodin, ale trval sedm dnů. Byl to předpokoj pekla, předpokoj toho, co Němci ukázali v dalších šesti letech,“ řekl a počínání okupantů označil za „genocidu spáchanou na polském národu“. Premiér podle televize TVN 24 kromě milionů obětí připomněl i velké hmotné a finanční válečné škody, které se Polsko snaží napravit desítky let.

Parlamentní komise v Polsku pracuje na odhadu škod, které Polsko utrpělo za války a které si Varšava přeje předložit Berlínu. Německá vláda ale považuje otázku odškodnění za uzavřenou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované