Hlavní obsah

Skotsko by bylo vítaným členem EU, vzkázalo 50 unijních politiků v otevřeném dopise

Padesát evropských politiků podepsalo dopis, ve kterém se píše, že samostatné Skotsko by bylo vítaným členem Unie.

Reklama

10. 4. 2017 23:30

Na adresu skotského parlamentu přišel otevřený dopis. Samostatné Skotsko by prý bylo se svými pěti miliony evropských občanů v Evropské unii vítané. Dokument podepsalo 50 politiků z různých zemí Unie.

Článek

Kromě 26 členů frakce Evropského parlamentu The Greens dopis podepsali i další poslanci z vnitrostátních parlamentů a mezi signatáři je i český europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Pokud by se Skotsko stalo nezávislou zemí a rozhodlo se usilovat o zachování členství v Evropské unii, nabízíme naši plnou podporu k zajištění přechodu tak rychle a hladce, jak to bude možné,” stálo v otevřeném dopise.

Dopis by mohl podpořit skotskou premiérku Nicolu Sturgeonovou, která po neúspěšném pokusu o osamostatnění v roce 2014 navrhla další referendum na přelom let 2018 a 2019. Londýn ovšem referendum neschvaluje.

Skotský parlament odsouhlasil druhé referendum o nezávislosti 28. března, podívejte se:

Podle Skotské strany zelených dopis inicioval zelený poslanec skotského parlamentu Ross Greer společně se zelenou europoslankyní za Německo Terry Reintke.

Jestliže by Skotsko britskou monarchii skutečně opustilo, přístupové rozhovory s Evropskou unií by země musela zahájit jako kterýkoliv jiný žadatel - bez ohledu na současné členství v rámci Spojeného království. Unijní politici se tak vyjádřili už v době, kdy se Británie chystala aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené