Hlavní obsah

Skutečná špička Evropy se vzdaluje, ukázala studie o tom, jak dokáže Česko konkurovat jiným

Proč Česku ujíždí nejsilnější stát Evropy? Tady jsou důvody. (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

17. 10. 2018 16:00

Česká republika skončila letos na žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), na 29. příčce ze 140 hodnocených států. Od letošního roku je žebříček sestavován podle nové metodiky. V posledních několika letech bylo Česko na 31. místě.

Článek

Česko je stále nejlepší ve střední Evropě, pokud jde o schopnost konkurovat ostatním ekonomikám, ale skutečně vyspělé země jako Německo mu stále ujíždějí rychlostí pendolina.

V porovnání s patnácti nejvyspělejšími zeměmi Evropské unie Česko zaostává, konstatuje Česká manažerská asociace, která se na sestavování žebříčku podílí.

Konkurenceschopnost Česka sráží známé faktory – třeba špatná infrastruktura, nedostatek kvalifikované pracovní síly, stav veřejných institucí – ale ukazuje se, že zaostávání se projevuje už také v informačních technologiích.

Foto: WFE

V čem Česko nejvíc zaostává.

S výjimkou makroekonomické stability je ve všech dalších jedenácti ukazatelích, podle nichž se konkurenceschopnost posuzuje, Česko horší než evropská TOP 15.

„Vlak nejlepších nám ujíždí. Situace se oproti loňsku v zásadě nezměnila," uvedl Pavel Kafka, prezident České manažerské asociace.

Česko ztrácí v oblasti optického připojení k internetu, které je považováno za technologii budoucnosti.

Foto: WFE

Optické připojení domácností a budov v jednotlivých zemích.

Slábne aktivita v oblasti informačních technologií, což naznačuje i klesající podíl vývozů high-tech výrobků, jako jsou letecké a kosmické produkty, počítačové zařízení, elektronika a telekomunikace. V porovnání s EU zaostává ČR ve výdajích veřejného sektoru na výzkum a vývoj.

ČR obdržela celkové skóre 71,2 ze 100 možných bodů. Na špici celkového žebříčku konkurenceschopnosti nenastaly meziročně změny. Nejvyšší hodnocení obdržely Spojené státy (85,6), Singapur (83,5) a Německo (82,8).

Foto: WFE

Konkurenceschopnost zemí V4 a nejlepší patnáctky EU.

WEF porovnává země podle 12 faktorů, které zahrnují infrastrukturu, vzdělání a zdravotnictví, efektivitu pracovního trhu, technologickou připravenost, inovace, velikost trhu, makroekonomické prostředí, transparentnost a výkonnost vlády. Autoři vycházejí z dat OSN a dalších mezinárodních organizací a z vlastního průzkumu mezi zástupci firem ve sledovaných zemích. Žebříček zahrnuje 140 zemí z celého světa.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované