Hlavní obsah

Slevový portál NákupvAkci.cz podvedl tisíce lidí, tvrdí policie a hledá poškozené

Slevový portál NákupvAkci.cz podle policie podvedl tisíce lidí.

 

Reklama

27. 12. 2016 10:34

Portál v polovině prosince ukončil činnost se ztrátou 45 milionů korun.

Článek

Třetí největší tuzemský slevový portál NákupvAkci.cz zřejmě podvedl až tisíce lidí. Vyplývá to z odhadů pražských detektivů, kteří nyní vyzývají poškozené, aby se přihlásili policii.

Česká obchodní inspekce (ČOI) již dříve oznámila, že si zákazníci portálu stěžovali, že nedostali zakoupené zboží či služby. NákupvAkci.cz v polovině prosince přerušil činnost a podal na sebe návrh na insolvenci, ten ale Městský soud v Praze zamítl. Firma Garuma, která portál zprostředkovává, sdělila, že se proti rozhodnutí soudu do 14 dnů odvolá a zároveň podá další opravený insolvenční návrh.

Detektivové hospodářské kriminálky se v souvislosti s portálem zabývají podezřením ze spáchání trestného činu podvodu. „Kriminalisté se domnívají, že by mohli být až tisíce poškozených," uvedl mluvčí policie Jan Daněk. Poškození klienti NákupvAkci.cz mohou podle něj podat oznámení na nejbližších místních nebo obvodních odděleních policie nebo zavolat o radu na telefonní číslo 974 860 813.

V dnešním prohlášení Garuma odmítla, že by podvedla tisíce lidí. Poškození zákazníci i partneři budou podle ní určitě alespoň částečně odškodněni. „Podle rychlého neoficiálního odhadu může zůstatková hodnota majetku po slevovém portálu NákupvAkci.cz přesahovat 20 mil. Kč," uvedla firma. Doména má prý hodnotu asi 14 milionů, klientská databáze tři miliony, partnerská databáze a know-how po dvou milionech a movitý majetek asi milion korun. „V minulém týdnu obdržel majitel portálu NákupvAkci.cz několik nabídek na odkup domény, zákaznických a partnerských databází a know-how," dodala společnost.

ČOI obdržela v průběhu roku zhruba desítku stížností od nespokojených klientů portálu. „Stěžovali si v drtivé většině na to, že nedostali zaplacené zboží nebo službu," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Desítky lidí si stěžují na údajně podvodné jednání NákupvAkci.cz také v recenzích na vyhledávači slev Skrz.cz, který již kvůli rostoucímu počtu negativních recenzí ukončil s portálem NákupvAkci.cz spolupráci.

NákupvAkci.cz v polovině prosince ukončil činnost a provozovatel portálu, firma Garuma, na sebe podala insolvenční návrh. Na webu to portál zdůvodnil navyšujícími se ztrátami, které za šest let fungování NákupvAkci.cz dosáhly 45 milionů korun. Krátce předtím podala insolvenční návrh na Garumu také firma Hostely Praha.

Městský soud ale insolvenční návrhy Hostelů Praha i Garumy v rozhodnutí z 23. prosince odmítl. Podle soudu v návrzích chybí třeba konkrétní údaje o vzniku a splatnosti pohledávek Garumy a náležitosti nesplňuje ani seznam majetku a zaměstnanců Garumy. Navrhovatelé se mohou proti usnesení soudu do 15 dnů od doručení odvolat.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované