Hlavní obsah

Babiš odeslal nominaci ministra kultury Šmardy na Hrad

Jan Hamáček o jmenování Michala Šmardy ministrem kultury (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

31. 5. 2019 8:52
aktualizováno • 31. 5. 2019 13:41

Po schůzce s premiérem Šmarda ráno novinářům řekl, že situaci v kultuře je třeba řešit bezodkladně. Plánuje vypsat výběrová řízení na šéfy Národní galerie a Muzea umění Olomouc, v delším horizontu chce připravit zákon o veřejnoprávních institucích v kultuře.

Článek

Premiér Andrej (ANO) Babiš odeslal dnes na Pražský hrad návrh na odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou (oba ČSSD). Učinil tak po schůzce, na které se Šmardou probral jeho priority pro vedení resortu.

Šmarda má nahradit Staňka, který v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice části odborné veřejnosti i politiků za odvolání šéfů Národní galerie a olomouckého muzea umění Jiřího Fajta a Michala Soukupa.

Rozhovor s předsedou vlády popsal Šmarda jako věcný, upřímný a rychlý. „Vypadá to na dobrý začátek spolupráce,“ uvedl. Poznamenal, že podle Babiše by byl vhodnější na ministerstvo pro místní rozvoj, současně ale podle něj Babiš řekl, že společně to mohou zvládnout.

Postup prezidenta Miloše Zemana, který ve čtvrtek v souvislosti s končícím Staňkem zopakoval, že ústava nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra, nechtěl Šmarda komentovat. Obecně by podle něj bylo třeba rozhodnout bez zbytečného odkladu.

„Kdyby se to stalo u nás ve městě, tak by si klíčoví hráči sedli, velmi rychle se spolu domluvili v nejkratších možných lhůtách tak, aby se situace vyřešila. Česká kultura to potřebuje, nemůžeme si dovolit to, aby výkladní skříň České republiky, což je Národní galerie a všechny ostatní instituce, byla udržována v nejistotě,“ uvedl Šmarda. Babiš ve čtvrtek v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Zemanovu výzvu by měl vyslyšet spíš Hamáček.

S Babišem si vyjasnili i to, že Šmarda před rokem nepodporoval vstup ČSSD do společné vlády. „Strategicky vhodnější by bylo, kdyby se před tím rokem ČSSD rozhodla pro opozici, nicméně to rozhodnutí padlo. Když padlo, tak dohody se musí dodržovat,“ uvedl Šarda s tím, že jeho trvání na dohodě „je premiérovi sympatické“.

Staněk původně oznámil, že ke konci května rezignuje, ale prezident v úterý Staňkovu demisi odmítl. Zeman premiérovi navrhl, aby počkal s odvoláním Staňka na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal na Fajta a Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Policie trestní oznámení prověřuje.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované