Hlavní obsah

Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci

Foto: profimedia

Sněmovna reprezentantů USA.

Reklama

27. 3. 2020 19:28
aktualizováno • 27. 3. 2020 21:55

Sněmovna reprezentantů USA dnes schválila rekordní soubor opatření na podporu americké ekonomiky, na kterou tvrdě dolehla pandemie nemoci COVID-19 způsobené koronavirem.

Článek

Objem finančního balíku, který už ve středu odsouhlasil Senát, činí 2,2 bilionu dolarů, tedy něco přes 54 bilionů korun. Bezprecedentní opatření následně podepsal americký prezident Donald Trump. Prezident již dříve slíbil, že svůj podpis připojí okamžitě, jakmile návrh dostane na stůl. „Tento zákon poskytne naléhavou pomoc rodinám, pracovníkům a podnikatelům naší země,“ napsal Trump v tweetu, ve kterém podpis ohlásil.

Sněmovna i přes předchozí spory o podobě hlasování přijala nejrozsáhlejší soubor stimulačních opatření v historii Spojených států aklamací, tedy hlasitým vyvoláním souhlasu bez detailní evidence hlasujících. Senát přijal ve středu opatření jednomyslně, ruku pro něj zvedlo 96 přítomných senátorů.

Díky záchrannému balíčku se dostanou stovky miliard dolarů do nejhůře zasažených odvětví. Americké rodiny pak získají přímou výplatu v celkovém objemu asi 500 miliard dolarů. Část peněz je určena pro malé podniky, dále pak na rozšířenou podporu v nezaměstnanosti, pro nemocnice a další zdravotnická zařízení.

Jednotlivcům, kteří ročně vydělají 75 000 dolarů, tedy zhruba 1,9 milionu korun nebo méně, je určena jednorázová přímá platba 1200 dolarů. Manželské páry s příjmem domácnosti do 150 000 dolarů ročně dostanou 2400 dolarů a dalších 500 dolarů na každé dítě.

Menší podniky obdrží 367 miliard dolarů, aby měly na výplaty zaměstnanců, kteří teď musejí zůstávat doma. Součástí balíčku je i kontroverzní program dotovaných půjček se zárukou určených velkému průmyslu včetně leteckých společností ve výši 500 miliard dolarů, pro který se jen obtížně hledala podpora.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované