Hlavní obsah

Soud dal návod, jak se vyhnout nošení roušky

Foto: Getty Images

Roušky jsou povinné, zdravotně postižená žena si chce u soudu vymoci výjimku. (Ilustrační snímek).

Reklama

21. 11. 2020 14:56

Na soud se obrátila žena, která nechce ze zdravotních důvodů nosit roušku na veřejnosti. K její žalobě se přidalo dalších 290 lidí.

Článek

Pražský městský soud dal lidem se zdravotním postižením další návod pro případy, že nemohou nosit na veřejnosti roušky nebo respirátory.

Na Městský soud v Praze se obrátila se žalobou žena, která má zdravotní postižení. Po soudu chtěla, aby nemusela roušku nosit v městské hromadné dopravě, na úřadech nebo třeba mimo svůj domov. Přiložila k tomu i lékařskou zprávu.

Po soudu požadovala, aby v jejím případě vydal takzvané předběžné opatření. A ona tak nemusela roušku na veřejnosti nosit už před tím, než se rozhodne o její žalobě.

Výjimka z nařízení vlády premiéra Andreje Babiše kvůli pandemii koronaviru se totiž vztahuje jen na lidi s konkrétními zdravotními problémy. Třeba na lidi s autismem nebo na pacienty s duševními či mentálními poruchami.

Pražský městský soud ženu s předběžným opatřením odmítl, soudkyně Naděžda Řeháková však uvedla, že roušku nemusí nosit, pokud jí to způsobuje zdravotní problémy.

V případě, že by jí za nenošení roušky hrozila nějaká pokuta, může se podle soudkyně bránit zdravotním posudkem.

„Pokud žalobkyně disponuje lékařskou zprávou, že jí odpůrcem (Ministerstvem zdravotnictví) přijatá opatření ohrožují na zdraví a životě takovým závažným způsobem, že je nemůže dodržovat, což lze u určitých zdravotně postižených osob jistě připustit,“ napsala soudkyně Řeháková v usnesení, které soud zveřejnil na úřední desce.

Soudkyně Řeháková dále uvedla, že i kdyby soud předběžné opatření vydal, stejně by to mnoho neřešilo. Jak dodala, i v případě předběžného opatření by na ženu veřejnost mohla pohlížet jako na tu, co nedodržuje mimořádné opatření, a mohla by mít pocit, že okolí „odsuzuje její chování“.

V dokumentech, které soud získal, není prý jasné, jakým konkrétním postižením žena trpí. Odmítl to pro Seznam Zprávy upřesnit také její advokát David Zahumenský.

Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy je podobný případ mezi lidmi, kteří mají různé problémy se zdravím, výjimečný.

„Mně ta rouška taky dělá potíže, mám taky ty plíce nic moc, ale nosím ji,“ řekl Krása. Přístup ženy ho však překvapil v tom, že se nenošením roušky méně chrání před nákazou koronavirem. „Já jsem přesvědčen, že roušky mají smysl. Škodí tím sama sobě,“ dodal.

Městský soud v Praze zatím v tomto případě rozhodl jen o návrhu na předběžné opatření. Samotnou žalobu, k níž se připojilo 290 lidí, ještě neprojednal.

„Rozhodnutím o návrhu na vydání předběžného opatření nikterak nepředjímá rozhodnutí o věci samé,“ podotkla soudkyně Řeháková.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované